Evropa se dál opevňuje proti uprchlíkům: Albánie, Bulharsko i Rakousko

Evropa se dál opevňuje proti uprchlíkům: Albánie, Bulharsko i Rakousko
13 / 03 / 2016, 12:00

Očekává se, že po uzavření hlavní migrační trasy vedoucí z Řecka přes Makedonii, Srbsko, Chorvatsko a Slovinsko se uprchlíci budou snažit najít jinou cestu.

 

Jedním z předpokládaných směrů může být právě Albánie, Černá Hora a Bosna a Hercegovina. A také Bulharsko. Všechny země potencionálně ohrožené přílivem uprchlíků přijímají bezpečnostní opatření na svých hranicích.

Cesta přes Albánii do Itálie

ČTK - První větší skupina 162 běženců dorazila v pátek večer v Řecku k albánské hranici. Z Tirany o tom včerai nformoval zpravodaj makedonské agentury MIA, podle kterého jde převážně o syrské rodiny s dětmi. Místní úřady se prý o uprchlíky postaraly. Ubytovaly je v místním gymnáziu a zajistily jim jídlo, oblečení a přikrývky.

Albánská policie již v uplynulých dnech zvýšila svou přítomnost na hranicích s Řeckem. Nejmenovaný představitel ministerstva vnitra podle bělehradské televize B92 dnes sdělil, že hranice s Řeckem je střežena dnem i nocí a že policie pomezní oblasti neustále kontroluje.

Albánským bezpečnostním silám by při střežení hranic s Řeckem měla v nadcházejících dnech přijít pomoc z Itálie. Příští týden má kvůli tomu přijet do Tirany italský ministr vnitra Angelino Alfano.

Cesta přes bulharsko-řecké hranice

Bulharsko-turecká pozemní hranice je dlouhá 220 kilometrů. V současné době Bulhaři pracují na prodloužení stávají hraniční bariéry z 92 kilometrů na 160. Místy zdvojený plot je vysoký 3,5 metru.

"Je nutné být Bulharsku evropsky vděčný," pochválil podle agentury APA rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil bulharskou vládu za to, že včas začala s budováním hraničního plotu s cílem omezit pronikání běženců na své území. Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová uvedla, že ochrana vnějších hranic Evropské unie je společným zájmem. Doskozil se v této souvislosti vyslovil pro "masivní podporu" zemím, které leží na vnější hranici EU.

Opevňuje se i Rakousko

Rakousko plánuje rozšíření kontrol na hranicích, pokud migranti budou po zastavení takzvané balkánské trasy hledat další cesty, jak se dostat do západní Evropy. Nedělníku Welt am Sonntag to řekla Miklová-Leitnerová. 

„Předpokládá se, že se uprchlíci po uzavření balkánské cesty budou snažit najít jiné cesty. Spoléhat se na to, že masová migrace napříč Evropou už natrvalo skončila, by bylo chybou,“ prohlásila ministryně.

Pevnost Evropa: Maďarsko a Baltské státy se připravují na migrační vlnu

Z tohoto důvodu se nyní Vídeň připravuje „zajistit rakouské hranice také na dalších hraničních přechodech“. Kromě Spielfeldu „se nyní pozornost soustředí na 12 dalších míst“. V úvahu přicházejí podle situace i ploty, mříže a kontroly prováděné policisty a vojáky. Tato opatření mohou být podle ministryně v případě nutnosti zavedena velice rychle. Zdroj: zpravy.e15.cz

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace