Evropa se obává příchodu dalších džihádistů i statitisíců uprchlíků z Iráku

Evropa se obává příchodu dalších džihádistů i statitisíců uprchlíků z Iráku
18 / 10 / 2016, 15:30

Dobytí Mosulu, který zatím ovládá Islámský stát, iráckými vládními jednotkami a jejich spojenci by mohlo vést k návratu bojovníků IS do Evropy.

Berlín 18. října (zpravodaj ČTK) - V rozhovoru s německým deníkem Die Welt to řekl komisař EU pro bezpečnost Julian King. Masový návrat členů teroristické organizace sice nečeká, Evropa se ale musí dobře připravit.

Irácké vládní jednotky podporované Kurdy i zahraničními spojenci zahájily v pondělí ofenzívu, která má za cíl Mosul znovudobýt. Počítá se s tím, že operace potrvá několik týdnů. OSN předem upozornila, že v prvních dnech bojů se z Mosulu vydá možná až 200.000 uprchlíků.

 

"Všichni zůstáváme doma, protože nevíme, co jiného dělat," uvedl v pondělí krátce po zahájení ofenzivy pětatřicetiletý muž, vystupující pod pseudonymem Abú Muhammad. Bojovníci IS brázdí ulice města na motocyklech a jsou vyzbrojeni lehkými i těžkými zbraněmi, dodal. Letecké údery podle něj cílí přesně na pozice islamistů. Ti se ale "stěhují do domů civilistů a vměšují mezi řadové obyvatele".

Americké letectvo shodilo na město letáky s výzvou, aby lidé zůstali doma a nepokoušeli se utéct. To by bylo stejně nemožné, dodal k tomu Muhammad. "Pro civilisty je těžké město opustit. (IS) vyhloubil příkopy kolem většiny čtvrtí, převážně na východě Mosulu." Pašeráci lidí vyhnali ceny do astronomických výšek a IS údajně okamžitě zastřelí každého, koho jeho bojovníci chytí při pokusu o útěk.

"Znovudobytí severoirácké bašty IS Mosulu může vést k tomu, že se do Evropy vrátí bojovníci IS připraveni k násilným činům. Je to velmi vážná hrozba, na kterou musíme být připraveni," uvedl King.

"V tuto chvíli se v oblasti bojů nachází asi 2500 bojovníků IS ze zemí Evropské unie," poznamenal také. Zároveň uvedl, že podobné příklady z minulosti - jako třeba Afghánistánu - ukazují, že se zpátky nakonec vrací jen část bojovníků. Někteří padnou v boji, další si hledají jiná bojiště. I malý počet navrátilců může ale podle Kinga představovat vážné nebezpečí.

 

Tagy článku