Popisek: Ilustrační foto
Byl summit EU na Maltě, kde se měla vyřešit uprchlická krize totální debakl? Podle opatření, která přijímají unijní státy, zřejmě ano.
Proud běženců mířících zejména ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu přes Balkán do Rakouska a Německa nepolevuje. Slovinská agentura STA dnes ráno napsala, že ve čtvrtek přijelo jen vlaky z Chorvatska na nádraží v pohraniční obci Dobova 7700 uprchlíků. A další desetitisíce jsou na cestě z Turecka přes Řecko do Německa.
Na dnešní tiskové konferenci po setkání ministrů zahraničních věcí visegrádské skupiny (V4) a západního Balkánu v Praze se dostali do sporu maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó a místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.
Szijjártó v odpovědi na novinářský dotaz hovořil o tom, že Maďarsko při řešení migrační krize nejen mluvilo, ale také skutečně konalo. Když začalo stavět plot na ochranu své jižní hranice, byla podle něj země označována za fašistickou, i když dnes řada zemí postupuje stejně, jen barierám, které staví, neříká plot. Své vystoupení Szijjártó zakončil slovy německé kancléřky „wir schaffen das“, tedy "zvládneme to". Tato slova v minulosti v souvislosti s migrační krizí použila kancléřka Merkelová. Slova maďarského ministra zahraničí nenechal bývalý nizozemský ministr zahraničí Timmermans bez povšimnutí. „Musím reagovat na něco, co řekl zástupce Maďarska, nemohu si pomoci. Předně podpásovky na adresu německé kancléřky nepomohou vyřešit problém,“ prohlásil. Zdroj: zpravy.idnes.cz
Rakousko postaví plot na hranicích se Slovinskem, aby "usměrnilo migrační tok". Zároveň zahájilo přípravy na případné vztyčení původně plánovaného 25kilometrového plotu. Rakouská ministryně vnitra Johanna Mikl-Leitner dnes ve Vídni oznámila, že Rakousko nyní postaví 3,7 kilometru dlouhý plot u hraničního přechodu Spielfeld. Jde o "obyčejný plot" bez ostnatého drátu o výšce 2,2 metru a dokončen by měl být během jednoho nebo dvou měsíců.
Delší plot Rakousko postaví, jestliže se ukážou jako neúčinná bezpečnostní opatření Slovinska, jako je usměrnění proudu migrantů a posílené hlídky na zelené hranici. Pak by plot mohl být postaven během 48 hodin, citovala ministryni agentura APA. Rakousko rovněž oznámilo prodloužení svých hraničních kontrol o další tři měsíce, tedy až do 15. února. Podle právního názoru ministerstva vnitra pak bude možné prodloužení znovu o další tři měsíce.
Jeho stavbu dnes na Twitteru komentoval i český ministr vnitra Milan Chovanec. "Gratuluji sousedům k výstavbě první schengenské humanitární bariéry (česky plot)!" napsal ministr.
Švédsko ve čtvrtek v poledne obnovilo pohraniční kontroly na hraničních přechodech mezi pevninou a Švédskem.
Francie od pátku 13. listopadu na měsíc obnovila kontroly na hranicích. Toto opatření "prý nesouvisí s nynější migrační krizí", ale s nadcházející světovou klimatickou konferencí v Paříži. Na tu mají dorazit dvě stovky delegací z celého světa a počítá se s tím, že do země zamíří i mnoho ekologických aktivistů. Dočasné kontroly potrvají měsíc, tedy od 13. listopadu do 13. prosince. Opatření obnáší hlavně kontroly pasů, ale i zavazadel a bude se ověřovat, zda lidé překračující hranice nejsou vedeni na seznamech potenciálně nebezpečných osob. Kontrolních míst bude 285, z toho 200 pevných. (Zdroj: českátelevize.cz)
Slovinsko začalo ve středu budovat zábrany na hranicích s Chorvatskem, které mají dvoumilionové zemi pomoci zvládat proud žadatelů o azyl pocházejících většinou ze Sýrie a z Afghánistánu. Podle premiéra Mira Cerara nepůjde o uzavření hranic, Lublaň prý chce jen "usměrnit tok migrantů". Bariéra vysoká 1,8 metru by podle slovinských médií měla stát hlavně v místech, kde je pro běžence přecházení hranice nejsnazší.
Podle Chorvatska, přes které uprchlíci do Slovinska proudí, je ale krok Lublaně zbytečný a jde o plýtvání penězi. Navíc chorvatské úřady tvrdí, že slovinský plot na sedmi místech zasahuje do chorvatského území, a požadují, aby byl odstraněn. Lublaň to ale popírá. (Zdroj: tyden.cz)
Bulharsko vybudovalo již dříve na hranicích s Tureckem plot vysoký 4,5 metru a široký 1,5 metru. Bulharská vláda chce zamezit přílivu uprchlíkům proudícím přes Turecko do Evropy.