Evropané odmítají přijímat další uprchlíky. Německo připravilo plán B

Evropané odmítají přijímat další uprchlíky. Německo připravilo plán B
Autor fotografie: Metropolico.org, flickr.com, (CC BY-SA 2.0)
24 / 08 / 2016, 09:45

Imigrační vlna zvyšuje obavy o bezpečnost. Většina respondentů se podle nejnovějšího průzkumu domnívá, že "teroristé vystupují jako uprchlíci", aby pronikli do jejich země. V Německu má takový názor 71 procent lidí, v Itálii 70 procent a ve Francii 67 procent.

Podle rozsáhlého průzkumu veřejného mínění, který provedla agentura Ipsos na přelomu června a července ve 22 zemích světa si obyvatelé evropských zemí vesměs myslí, že přistěhovalců je už na kontinentu až příliš. Přitom málokdo se domnívá, že jejich přítomnost má pro jejich země pozitivní přínos. Zdroj: rozhlas.czexpress.co.uk

Nejkritičtější názor na množství migrantů má Itálie, o moc lépe na tom není ani Belgie a Francie. Migranti vadí 65 procentům Italů, jejichž země je pod náporem stále nově připlouvajících uprchlíků z jihu, 60 procentům Belgičanů a 57 procentům Francouzů. S přijímáním dalších uprchlíků nesouhlasí 55 procent Maďarů nebo polovina dotázaných Němců a Britů. Z dalších zemí si to nejvíc myslí Turci (85 procent) nebo Jihoafričané (65 procent).

Pozitivní přínos přistěhovalců vnímá 35 procent Britů nebo Američanů, ale jen pětina Španělů, 18 procent Němců , 11 procent Francouzů a Belgičanů a pouze každý desátý Ital. Mezi Maďary a Turky tento názor sdílí jen šest procent osob. 

Německá vláda připravila v tichosti plán B. Do hry se dostaly opět kvóty...

Podle interního dokumentu německého ministerstva financí, které získal časopis Der Spiegel spolková vláda považuje za možné, že dohoda mezi EU a Tureckem ohledně uprchlíků ztroskotá. Už nyní se totiž objevují problémy s vracením migrantů z Řecka do Turecka, stojí v dokumentu. Pracuje proto na „plánu B“, který vrací do hry kvóty pro jednotlivé země. Zdroj: novinky.cz

Řecko: Při selhání dohody s Tureckem hrozí příliv 180.000 běženců

Uprchlíky, kteří se do Evropy už dostanou nebo nebudou z humanitárních důvodů odmítnuti, „bude nutné shromažďovat a registrovat v záchytných táborech poblíž hranic a na základě kvót rozdělovat mezi členské státy“. V této souvislosti je podle ministerstva financí nutné zajistit plnohodnotnou kooperaci ze strany Řecka, „a to i za cenu finančního nátlaku“. Podle dokumentu je také „myslitelné“ rozšíření kontrol na hranicích Německa se Švýcarskem a Francií v případě, že by se přesunuly migrační trasy.

Pokuta 250 000 eur za nepřijatého uprchlíka? Evropská komise představí nový plán povinných kvót

Unijní země musí dodržovat uzavřené dohody a přijímat běžence

Země EU by podle eurokomisaře Oettingera měly harmonizovat azylové právo včetně výše dávek. Eurokomisař řekl, že ČR nesmí blokovat rozhodnutí EU a musí přijmout migranty. Uvedl to v polovině srpna a dodal, že dokud se nepodaří dosáhnout této "harmonizace", je třeba dodržet dohodu o rozdělení uprchlíků, kterou loni přijali ministři vnitra zemí EU přes odpor některých států včetně Česka. Na základě této dohody by Česko mělo přijmout celkem 2691 migrantů. 

Eurokomisař pro migraci a vnitro Dimitris Avramopulos na květnovém jednání ministrů vnitra Evropské unie opakovaně apeloval na země osmadvacítky, aby ve větších počtech přebíraly žadatele o azyl z Řecka a z Itálie. Plán, na kterém se unie přes odpor několika zemí včetně České republiky shodla loni, předpokládá přemístění celkem 160.000 osob. Dosud však bylo podle Avramopulose do jiné země EU předáno jen přes 8500 lidí. Alternativní řešení ale podle eurokomisaře neexistuje.

Tomáš Prouza: "Nemáme problém v Česku přijmout 50 až 100 tisíc muslimů"

Čeští politici se před rokem zavázali nabídnout nový život 400 migrantům. Přišlo jich dosud ale jen 52. Česko přitom není jedinou zemí Evropské unie, která se potýká s nenaplněním dobrovolných kvót. Žádné uprchlíky ani po roce od rozhodnutí nepřijalo ani Polsko, Chorvatsko, Slovinsko nebo třeba Rumunsko. Zdroj: ceskapozice.lidovky.cz

ČR přijme prvních sedm uprchlíků podle kvót EU. Tři se už ale "ztratili" z řeckých zařízení

Foto: Metropolico.org

Tagy článku