Evropě hrozí ekologická katastrofa v důsledku hořících zásobníků ropy na Ukrajině

Evropě hrozí ekologická katastrofa v důsledku hořících zásobníků ropy na Ukrajině
Autor: YouTube / Mashable |Popisek: Záběry požáru z letícího dronu
10 / 06 / 2015, 14:00

AKTUALIZOVÁNO / Kyselé deště mohou ohrozit celou střední a východní Evropu. Před třiceti lety ukrajinský Černobyl, dnes ukrajinský Vasylkov.

10.6.2015 / Zásobníky v rafinerii Vasylkiv u Kyjeva stále hoří, již včera večer Česká televize ale tvrdila, že se hasičům podařilo dostat oheň pod kontrolu. Ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov dnes uvedl, že čtyři zásobníky byly zcela zničeny, ale nedošlo k dalším ztrátám na životech. Podařilo se údajně snížit počet hořících zásobníků z dvanácti na šest.  Obyvatelům v okruhu deseti kilometrů bylo doporučeno nevycházet, nicméně podle úřadů nedošlo k vážným ekologickým důsledkům.

První informace jsme přinesli v článku "Obrovský výbuch zásobníků paliva nedaleko od Kyjeva. Byla povolána národní garda".  Přestože byly nasazeny všechny hasičské sbory, nedaří se kvůli obrovskému žáru uhasit mohutné plameny. Už zahynuly nejméně čtyři osoby a šest osob je pohřešováno.  Ukrajinské bezpečnostní složky mezitím vyloučily, že by se mohlo jednat o teroristický útok.

Blízko Kyjeva se spustil černý kyselý déšť, který je důsledkem tohoto požáru. Exploze podle ekologických expertů vyvrhly do ovzduší velké množství formaldehydů a sazí. Kyselé deště mohou po měsíci podle agentury Unian dojít až do Berlína. "Zaplatíme tak našim sousedům, kteří nás podporují morálně, finančně a politicky," citovala agentura šéfa Kyjevského ekologického střediska Volodymyra Borejka. V Kyjevě bude podle něj ovzduší znečištěno několik dní, lidé by měli sedět doma a neotvírat okna. (Zdroj: zahranicni.ihned.cz)

Zdroj YouTube, RT 

V okruhu dvou kilometrů bylo evakuováno veškeré obyvatelstvo a uvažuje se o evakuaci dalších osob v okruhu až deset kilometrů. Ukrajinská vláda povolala i armádu a vojenské letectvo. Situace se vymkla kontrole a hrozí výbuchy dalších zásobníků ropy, ale i vojenských skladů s výbušninami, které jsou vzdálené jen několik desítek metrů. Podle kyjevské televize se ministerstvo obrany zabývá extrémním nebezpečím, že se oheň rozšíří na vojenské letiště ve Vasylkivě, které leží nedaleko rafinerie. Posádka na letišti byla uvedena do stavu nejvyšší pohotovosti. Zbrojní sklady jsou údajně pouhých padesát metrů od hranic petrochemického areálu (zdroj: zahranicni.ihned.cz)

Zdroj YouTube, cz.sputniknews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace