Evropská komise: V Katalánsku je třeba vrátit se k dialogu

Evropská komise: V Katalánsku je třeba vrátit se k dialogu
02 / 10 / 2017, 16:00

K rychlému návratu od konfrontace k dialogu v souvislosti s děním v Katalánsku vyzvala Evropská komise (EK). Její mluvčí Margaritis Schinas před novináři zdůrazňoval, že v současnosti je potřeba hlavně jednota a stabilita, nikoli fragmentace. Schinas ale také zopakoval dosavadní postoj komise, že nedělní chaotické referendum o nezávislosti Katalánska nebylo podle španělské ústavy legální a že jde o vnitřní záležitost Španělska.

"Násilí nikdy nemůže být politickým nástrojem. Věříme ve schopnost premiéra Mariana Rajoye zvládnout tento složitý proces s plným respektem ke španělské ústavě a k základním právům občanů v ní obsaženým," prohlásil Schinas na tiskové konferenci.

Opakovaně ale mluvčí odmítl odpovědět na otázku, zda jsou za násilí, které v prohlášení komise zmiňoval, odpovědné španělské policejní síly.

Evropská komise se v minulém týdnu k chystanému referendu vyjadřovala jen vyhýbavě. Dnešní Schinasovo prohlášení je tak první reakcí Bruselu na hlasování v Katalánsku, kde si tvrdé zásahy policejních sil vyžádaly stovky zraněných. Katalánská vláda je zřejmě dál odhodlána k jednostrannému vyhlášení nezávislosti regionu.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker by se dnes odpoledne měl se španělským premiérem Rajoyem telefonicky spojit, dodal mluvčí.

Mluvčí Schinas dnes také poznamenal, že pokud by referendum o nezávislosti bylo v souladu se španělskou ústavou, ocitlo by se nezávislé Katalánsko mimo Evropskou unii.

Zdroj: ČTK

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace