Evropská komise zahájí vůči ČR řízení kvůli kvótám na uprchlíky

Evropská komise zahájí vůči ČR řízení kvůli kvótám na uprchlíky
Popisek: migranti
13 / 06 / 2017, 18:30

Evropská komise se rozhodla zahájit s Českem, Polskem a Maďarskem řízení pro porušení unijní legislativy kvůli tomu, že země neplní přijímání migrantů podle stanovených kvót, oznámil dnes ve Štrasburku komisař pro vnitro Dimitris Avramopulos. Česká vláda trvá na tom, že se nebude účastnit přerozdělování migrantů podle kvót, na nichž se shodly státy EU, řekl dnes premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) novinářům. Česko podle něj má připravené argumenty, aby stůj postoj obhájilo.

Na systému přerozdělování uprchlíků se unijní státy shodly v roce 2015. Řízení může po několika etapách skončit před unijním soudem a následně pokutou příslušné členské zemi.

Sobotka: Kvóty nepřijmeme a svou pozici budeme před EK hájit

Česká vláda trvá na tom, že se nebude účastnit přerozdělování migrantů podle kvót, na nichž se shodly státy EU, řekl dnes premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) novinářům. Česko podle něj má připravené argumenty, aby stůj postoj obhájilo i v případě, že s ním Evropská komise zahájí řízení kvůli porušení unijní legislativy. V tuto chvíli podle něho Česku nehrozí žádná pokuta.

,,Jsme pevně rozhodnuti jako vláda neúčastnit se přerozdělování, neúčastnit se systému povinných kvót," zopakoval dnes Sobotka postoj české vlády. ,,V případě, že s Českou republikou bude zahájeno jakékoli řízení, tak jsme připraveni hájit tuto naši pozici a dát na stůl argumenty, proč ta cesta povinných kvót je špatně," dodal Sobotka.

Rozdělování migrantů z Řecka a Itálie odmítá také Polsko, Maďarsko nebo Slovensko. Na systému relokací se unijní země přes odpor některých států shodly v roce 2015. Středoevropské státy však určený závazek nechtějí splnit. Evropská komise dnes rozhodne, zda kvůli tomu s Českem, Polskem a Maďarskem zahájí řízení pro porušení unijní legislativy.

Podle Sobotky je česká vláda připravena vést s Evropskou komisí dialog a svůj postoj zdůvodnit. ,,V rámci téhle debaty budeme uplatňovat naše stanoviska, naše názory, budeme hájit pozici České republiky. Nemyslím si, že by teď České republice hrozily nějaké pokuty," dodal.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker souhlasí s tím, aby EK zahájila řízení se státy, které relokační mechanismus nedodržují. Proces může dojít až k evropskému soudnímu dvoru a skončit pokutou. Podle expertních odhadů až čtvrt miliardy eur. Juncker minulý týden při své návštěvě v ČR uvedl, že přijímání migrantů je otázkou solidarity. Zároveň však vyloučil spojení této problematiky s příjmem peněz z fondů EU.

Bývalý italský premiér Massimo d'Allema dnes na konferenci k budoucnosti EU v Praze kritizoval skutečnost, že některé evropské státy nechtějí respektovat dohodnuté kvóty, aniž jmenoval konkrétní země. ,,Migrační proudy musíme řešit podle mezinárodního práva, a to říká, že uprchlíci před válkou musí být přijati. Nemůžeme tolerovat, aby členové EU nerespektovali mezinárodní právo, protože to je proti našim základním hodnotám," řekl.

Připomněl, že Německo v době vrcholící migrační krize přijalo přes milion lidí. Když se nyní některé státy zdráhají přijmout řádově tisíce osob, je to podle něj neobhajitelné. ,,Migrační krizi vyřešíme, jedině když mezi sebe rozdělíme její zátěž," řekl.

Český premiér je přesvědčen o tom, že systém kvót není řešením, které by migrační tlak zmírnilo. ,,Myslíme si, že systém přerozdělování, tak jak byl připraven, je jakási pobídka pro nelegální migraci. Touto cestou by se podle nás Evropa vydávat neměla," řekl Sobotka.

Podle relokačního mechanismu si členské země EU měly rozdělit až 160.000 žadatelů o azyl nacházejících se v Itálii a Řecku. Program příliš úspěšný nebyl, přesunuto takto bylo ani ne 20.000 lidí. Česko ze své kvóty necelých 3000 osob přijalo 12 lidí. Své závazky však zatím nedokázala naplnit většina unijních zemí.

Tagy článku