Evropská letiště se potýkají s bezpečností

Evropská letiště se potýkají s bezpečností
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
21 / 04 / 2016, 07:15

Letiště v německém Bonnu omylem zveřejnilo krizový plán. Jeden z atentátníků pracoval několik let na belgickém letišti Zaventem.

Tajný krizový plán letiště v Bonnu

Kolín nad Rýnem (ČTK) - Několik měsíců visel na internetových stránkách západoněmeckého mezinárodního letiště Kolín nad Rýnem/Bonn tajný krizový plán. Informovala o tom televizní stanice ZDF. Dokument o 230 stránkách obsahoval instrukce pro případ leteckého neštěstí, živelních katastrof, ale i teroristického útoku či vzetí rukojmí.

Krizový plán se na internetové stránky letiště, které leží mezi čtvrtým největším německým městem a bývalou metropolí Spolkové republiky, dostal zřejmě nedopatřením. Původně byl určen pouze pro interní potřeby zaměstnanců vzdušného přístavu. Podle ZDF obsahoval krizový plán mimo jiné informace o místech, na kterých by se měli v případě nebezpečí shromažďovat pasažéři.

Na internetových stránkách letiště, které má civilní a vojenskou část, plán visel podle televizní stanice od listopadu 2015. Z webu byl stažen údajně až dnes a to poté, co se na něj novináři dotázali.

Podle vyjádření letiště šlo v případě 230stránkového dokumentu pouze o "výtah" z detailního plánu, který je k dispozici jen úzkému okruhu lidí. Proč dokument dnes z internetu odstranilo, ale nevysvětlilo.

Mají evropská letiště problém s bezpečností? Nejsou chráněna proti sebevražedným atentátníkům

Nedostatečná kontrola 

Před pár dny se na veřejnosti objevila informace, že kontroloři Evropské unie zjistili v únoru na letišti Kolín nad Rýnem/Bonn závažné bezpečnostní nedostatky. Při zkouškách prošlo kontrolami až na palubu údajně devět z dvanácti nebezpečných předmětů a to včetně zbraní a součástek, z nichž je možné sestavit bombu.

Atentátník mezi zaměstnanci letiště

Brusel - Informace o údajném bezpečnostním selhání se objevila v době zvýšených obav z teroristických útoků. Právě letiště se před měsícem stalo terčem atentátu v Belgii. Na letišti Zaventem zahynulo 16 z celkových 32 obětí teroristických útoků spáchaných v Bruselu v jednom dni.

Najim Laachraoui, který spolu s Brahimem El Bakraouim spáchal v březnu sebevražedný atentát na bruselském letišti Zaventem, na něm v letech 2007 až 2012 pracoval. Uvedla to belgická televizní stanice VTM. Již dříve se ukázalo, že belgický muslim Laachraoui pracoval v letech 2009 a 2010 v sídle Evropského parlamentu v Bruselu.

Laachraoui podle belgické prokuratury odjel v únoru 2013 do Sýrie. Tam se přidal k radikální organizaci Islámský stát, která se přihlásila k útokům, které si 22. března v Bruselu na letišti a v metru vyžádaly 32 mrtvých s stovky zraněných. Do Belgie se vrátil loni a stal se podle vyšetřovatelů "hlavním pyrotechnikem" islamistů chystajících březnové útoky. Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Tagy článku