Evropská unie - Erdoganova dojná kráva

Evropská unie - Erdoganova dojná kráva
01 / 03 / 2016, 07:30

Turci cíleně využívají slabosti a neschopnosti evropských politiků a snaží se získat co nejvíce. Kde toto vydírání skončí, kam až je necháme zajít?

Příští pondělí proběhne další summit EU - Turecko, kde se evropští politici s Tureckem pokusí najít způsob,  jak společnými silami zabránit nekontrolovanému přílivu uprchlíků do Evropy. Angela Merkelová je tak přesvědčena o úspěchu tohoto jednání, že ani nepřipouští potřebu záložního plánu. Úspěch je zajisté dobrý cíl, ale za jakou cenu? 

Turci již nyní stupňují své požadavky - kromě peněz už od října tohoto roku požadují i volný pohyb tureckých občanů po Evropě. S čím Turci přijdou tentokrát? Cíleně využívají slabosti a neschopnosti evropských politiků a snaží se získat co nejvíce. Kde toto vydírání skončí, kam až je necháme zajít?

Není úplně od věci položit si otázku, kde byl vlastně začátek této uprchlické krize.

Odpověď je jednoduchá. Byla to snaha o násilný export demokracie do míst, kde o demokracii nikdo nestojí a ani v ní neumí žít. Odstranění předvídatelného diktátora jako byl Kadáffí a jeho nahrazení chaotickým bezvládím v Libyi, odstartování občanské války v Sýrii podporou a vyzbrojením protiasadovských sil, to vše bylo skvělým podhoubím pro následný vznik Islámského státu, který efektivně využil všeobecného chaosu a frustrace v celé oblasti.

Kaddáfí před svým svržením varoval před ovládnutím Evropy islamisty

Na rozpoutání občanské války a následném vzestupu  ISIS má Turecko velkou zásluhu. Od samého začátku významnou měrou podporovalo syrskou opozici a po vzniku Islámského státu začalo podporovat i tuto teroristickou organizaci. Jen se o tom moc nemluví.

Islámský stát, Turecko a pašování ropy. IS podporují všichni, jde jenom "o peníze"

Turci pak začali cíleně využívat uprchlické krize a efektivně vydírat Evropu. Erdogan cítí dojnou krávu, tak proč toho nevyužít, že? Velmi často slýcháme od politických špiček, že  uprchlickou krizi je potřeba řešit v místě jejího vzniku. Turecko ale není místo, kde se „rodí“ uprchlíci, je pouze zemí, která tohoto stavu využívá.

Jediným krokem k vyřešení uprchlické krize je ukončení války v Sýrii, zničení Islámského státu a umožnění návratu milionů uprchlíků domů. Zaplacení desátek Turecku a další ústupky Erdoganovi  rozhodně nebudou to správnou cestou. Mohou mít navíc i opačný výsledek - proč   by se Turecko zbavovalo kvalitní dojnice jako je EU?! Čím déle se bude v Sýrii válčit, tím déle bude dojná kráva dávat mléko…

Angela Merklová a ostatní politici by se měli zamyslet nad tím, jestli by nebylo výhodnější investovat zlomek částky, kterou stojí migranti a turecké desátky, raději do podpory kurdských jednotek, než platit Erdoganovi výkupné. Kurdské jednotky již déle než rok dokazují, že jsou schopny ISIS porážet i přes nedostatek kvalitní výzbroje a výstroje. Sami Kurdové říkají, že v případě materiální podpory jsou schopni vyřešit „problém“ zvaný Islámský stát sami.

Silný Kurdistán – pojistka proti třetí světové válce

Že logickými rozhodnutími a rozumnými nápady Evropská unie v řešení uprchlické krize zrovna neplýtvá, na to si člověk už málem začíná zvykat. Ale jestli to takhle půjde dál, brzy začne na území EU platit pravidlo, že nejkratši spojnice mezi dvěma body je spirála...

Autor: Lumír Němec, bývalý náčelník speciálního oddělení SOG

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace