Evropská unie požádá o vojenský zásah NATO v boji proti pašerákům imigrantů ve Středomoří
Autor: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
Blíží se summit NATO v Turecku, budou se projednávat aktuální bezpečnostní hrozby. Pomůže Aliance Evropské unii?
Zatímco poslední rok byla prioritou NATO ukrajinská krize, na zasedání ministrů zahraničí NATO tento týden v Turecku je jasné, že se pozornost NATO zaměří na "nestabilitu Aliance na jejím jižním křídle" s ohledem na situaci v Iráku, Sýrii a Libyi. NATO tak reaguje na obavy jihoevropských států a Turecka, které je svojí hranicí o délce 1200 kilometrů nejvíce ohroženo islámským státem.
"Turecko je jedinou zemí, která přímo sousedí s územím pod kontrolou islámského státu v Sýrii a Iráku," řekl turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu na tiskové konferenci před zasedáním, které se bude konat v Analaye tuto středu a čtvrtek. "Situace je neudržitelná a pro Turecko je IS velkou hrozbou. Na summitu bude nutné projednat bezpečnostní situaci v zemi."
Italská šéfka zahraniční politiky EU Federica Mogherini dnes nastínila bezpečnostnímu výboru OSN plán na zničení lodí pašeráků a uvedla, že EU nemůže sama zastavit masu uprchlíků. „Mělo by to být globální úsilí,“ dodala. Všichni imigranti na lodích budou zařazeni jako uprchlíci žádající o azyl a nebudou nuceni vrátit se do svých domovů. Snaha ale bude eliminovat již samotný počet lodí.
Federica Mogherini chce na summitu NATO předložit návrhy EU na vojenskou operaci s cílem zastavit nelegální převoz imigrantů přes Středozemní moře z Libye.
Ještě nedávno NATO uvedlo, že vojenská reakce na krizi kolem uprchlíků "není předmětem diskuse." NATO však nevylučuje možnost, že by toto rozhodnutí mohlo být v budoucnu přehodnoceno v závislosti na vývoji situace. Pokud by například Islámský stát na Itálii přímo zaútočil, potom by se mohlo jednat o naplnění článku 5 Washingtonské smlouvy a bylo by legitimní, aby spojenecké síly NATO zasáhly pro IS v Libyi.
Americký velvyslanec při NATO Douglas Lute uvedl minulý týden, že "východní, jihovýchodní a jižní státy Aliance mají zásadní bezpečnostní problém" a s ohledem na "nestabilitu v Libyi" se právě tato africká země stala vstupní branou ilegálních přistěhovalců ze severní Nigérie, Mali, Nigeru a Somálska. Lute uvedl, že by "sdílení informací mezi NATO a EU bylo možné a efektivní v boji proti pašerákům".
Zdroj: Reuters
Tagy článku