Evropské komise varuje před zhroucením Schengenu. V EU jsou statisíce uprchlíků, o kterých nikdo nic neví, protože se odmítají registrovat a neprošli bezpečnostním screeningem.
Letos vstoupilo na území EU nejvíce ilegálních imigrantů v historii, píše dnes deník Die Welt s odvoláním zprávu Evropské komise, která bude zveřejněna v úterý. V té se uvádí, že od ledna do listopadu 2015 bylo zjištěno 1,28 milionů nelegálních přechodů vnějších hranic EU, zatímco mezi roky 2009 až 2014 jich bylo odhaleno "pouze" 813.000.
Uprchlíci se odmítají registrovat a bez postihu se hrnou dál do Evropy.
V dokumentu Komise ostře kritizuje nedostatečnou kontrolu vnějších hranic EU, která "se ukázala jako zcela neadekvátní pro zajištění účinné a integrované správy hranic". Evropská komise v této souvislosti poznamenává: "Státní příslušníci třetích zemí nelegálně překročili vnější hranice EU, pokračovali v cestě do EU, aniž by byli nejdříve roztříděni, zaregistrováni a byla jim provedena bezpečnostní prověrka."
Frontex: "Potrvá měsíce, spíše roky, než zajistíme vnější hranice EU"
Komise požaduje zajištění lepší ochrany hranic a přichází s novým balíčkem opatření, ve kterém navrhuje, aby budoucí příchozí byli systematicky kontrolováni a jejich údaje byly ukládány do příslušných databází. Je navrhováno posílení agentury Frontex, která má na starost ochranu hranic a pobřeží EU, především se má zvýšit počet jejích zaměstnanců ze současných 400 (!) na 1000.
Ministr vnitra Chovanec: "Mělo fungovat 12 hotspotů. Zatím pracují dva a ještě mizerně."
Členské země by měly vyčlenit alespoň 1500 úředníků na pomoc především Maltě, Itálii nebo Řecku. Zajímavé je, že agentura Frontex by měla být oprávněna provádět kontroly i proti vůli členských zemí EU. Je tedy otázka, zda jednotlivé vlády a Evropský parlament schválí tato opatření. Dosud je nasazení možné jen tehdy, požádá – li o to členský stát a ostatní vysloví souhlas.
Německo a Francie vyzvaly Evropskou komisi, aby posílila agenturu ochrany hranic Frontex. Ve zdůvodněných výjimečných případech bude moci být nasazena i tehdy, když o to členský stát nepožádá, informuje před několika dny FAZ. List se přitom odvolává na dopis, který tento čtvrtek napsali ministři vnitra obou zemí , Thomas de Maiziére a Bernard Cazeneuve příslušnému komisaři EU Dimitrisi Avramopoulosovi. „ Protože chceme udržet Schengen, musíme naléhavě rozvinout ochranu našich společných vnějších hranic EU a společný evropský azylový systém“, citují noviny z dopisu. Oba ministři vnitra vyzývají Evropskou komisi k rozšíření pohraničního kodexu Schengenu, „aby Frontex v případě závažných nedostatků při kontrolách vnějších hranic mohl na základě zhodnocení rizika rychle zasáhnout.“ Důrazně ještě připojili: „ Ve výjimečných případech by měl Frontex převzít iniciativu při použití týmu zvláštního nasazení na vlastní zodpovědnost.“ Zdroj: czechfreepress.cz
Na zasedání, které je plánováno v příštím týdnu, by se mělo také jednat o konkrétních opatřeních, která by mělo přijmout Turecko výmenou za finanční podporu ve výši tří miliard eur, které má dostat od EU. Evropská komise nedávno odsouhlasila, že více než jednu miliardu eur poskytne EU, a zbytek by měly zaplatit členské země. S tímto návrhem ale nesouhlasí řada unijních zemí.
V rámci takzvaného akčního plánu by evropské země měly přijmout také desetitisíce Syřanů z Turecka. Které země se budou podílet na tomto programu přesídlení, který zajišťuje UNHCR a o kolik uprchlíků se nakonec bude jednat, je předmětem dost ostrých dikuzí. EU rovněž požaduje po Turecku, aby zlepšilo svoji kontrolu hranic s EU a zahájilo efektivní návratovou politiku.
"Musíme uprchlíky okamžitě po příchodu registrovat a co nejdříve zjistit, kdo má právo zde žádat o azyl a kdo ne," uvedl už v listopadu místopředseda Evropské komise (EK) Frans Timmermans při zahájení druhého dne Pražského evropského summitu (PES), na němž přes sto zástupců unijních institucí a členských zemí EU probírá od čtvrtka budoucnost unie. Timmermans vyzval také k rychlejší registraci a identifikaci uprchlíků. Kdo toto právo nemá, musí být podle něj vrácen. Zároveň ale připustil, že toto je velmi obtížné.
Zdroj: Die Welt