"Evropské islámisty často nemůžeme odsoudit, chybí důkazy," tvrdí německý nejvyšší státní zástupce

&quote;Evropské islámisty často nemůžeme odsoudit, chybí důkazy,&quote; tvrdí německý nejvyšší státní zástupce
Autor fotografie: Dabiq|Popisek: Ilustrační foto
30 / 03 / 2016, 17:15

Občany západní Evropy, kteří jsou podezřelí z útěku do Iráku nebo Sýrie, kde se připojili k extrémistickým organizacím jako je IS, nebude tak snadné v jejich domovských zemích odsoudit.

Alespoň to včera uvedl německý nejvyšší státní zástupce Peter Frank pro německý deník Süddeutsche Zeitung.

Počet zahraničních bojovníků ze západní Evropy přitom stoupl od června 2014 víc než dvojnásobně. Po jejich návratu do vlasti se však obtížně shromažďují důkazy o trestných činech, kterých se mohli dopustit, a tak je stále obtížnější je trestně stíhat a nakonec i odsoudit.

"Máme pocit, že se tito lidé dopouštěli zabíjení a bombových útoků. Domníváme se, že mají na svých rukou krev, ale často jim to nemůžeme dokázat," tvrdí Peter Frank.

Zatím všichni známí útočníci, kteří se dopustili teroristických útoků v listopadu v Paříži a nejméně dva útočníci z Bruselu, měli evropské cestovní pasy. Právě jejich občanství jim umožňuje snadný návrat ze Sýrie nebo Iráku zpět do jejich domovských zemí, kde potom plánují teroristické útoky.

Podle německých tajných služeb opustilo od roku 2014 Německo nejméně 760 německých občanů, kteří se připojili k radikální organizaci IS. A nejméně 200 z nich se už vrátilo zpět do Německa, kde teď čelí obvinění z terorismu.

Na akutní nebezpečí upozornil opakovaně předseda Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen. Už v závěru loňského roku varoval Maassen, že pokud bude mít teroristická organizace islámský stát možnost zaútočit v Německu, pokusí se o to.

IS je podle Maassena nebezpečnější než Al-Káida, neboť "máme co do činění s profíky připravenými k boji, kteří umějí zacházet se samopaly a podobně jako v Paříži mohou zaútočit na několika místech najednou".

Jenomže tyto případy bude těžké dotáhnout do konce, protože kvůli pokračující občanské válce na Blízkém východě je téměř nemožné získat nezvratné důkazy o tom, že páchali trestnou činnost. Ti, co se je podařilo odsoudit, měli tu smůlu, že jejich fotografie, jak pózují pro IS, byly umístěny na internetu nebo na sociálních sítích vyjadřovali svojí podporu islámistům.

V Německu je v současnosti vedeno 130 řízení proti 200 německých občanům a Německo je tak zemí s nejvyšším počtem zahraničních bojovníků IS, stejně jako Francie nebo Belgie. A podobné problémy mají i tyto dva státy.

Evropská a německá migrační politika selhala. Řekl to ruský premiér Dmitrij Medveděv v rozhovoru s německým listem Handelsblatt. Bylo hloupé otevřít dokořán evropské dveře a pozvat všechny, kteří chtějí přijít, řekl šéf ruské vlády.

Tagy článku