Evropskou armádu schvaluje už i maďarský premiér Orbán

Evropskou armádu schvaluje už i maďarský premiér Orbán
Autor fotografie: European People's Party, flickr.com,(CC BY 2.0) |Popisek: Viktor Orbán
26 / 08 / 2016, 15:00

Český premiér Bohuslav Sobotka navrhl, aby se Evropská unie na svém neformálním zářijovém summitu v Bratislavě věnovala otázce společné evropské armády.

Varšava (ČTK)- Sobotka k tomu vyzval na tiskové konferenci před dnešním zasedáním premiérů zemí visegrádské čtyřky (V4; Polsko, Česko, Slovensko, Maďarsko) za účasti německé kancléřky Angely Merkelové. Pro vytvoření evropské armády se dnes vyslovil i maďarský premiér Viktor Orbán.

"Je možné, že i dnes dojdeme k určitému průniku, rýsují se určité body, na kterých se v Bratislavě budeme moci shodnout," řekl Sobotka k neformálnímu bratislavskému summitu, na kterém budou představitelé 27 členských zemí bez Británie jednat o dalším směřování bloku po chystaném odchodu Spojeného království. Sobotka poznamenal, že by bylo dobré znovu otevřít téma evropské armády.

Merkelová, Hollande a Renzi zopakovali slova premiéra Sobotky. Také chtějí evropskou armádu

Její vznik podporuje mimo jiné i Orbán. "Prioritně bychom se měli věnovat problému bezpečnosti, měli bychom začít s budováním společné evropské armády," řekl Orbán na tiskové konferenci ve Varšavě. Slovenský ministerský předseda Robert Fico, jehož země nyní EU předsedá, řekl, že unie by měla při hledání své budoucnosti zvážit i důraz na své silové postavení.

Petr Fiala (ODS): „Společná armáda EU je k ničemu. Další velení, úředníci, struktury? Stačí rozvíjet NATO a dát dost peněz na obranu."
Vojtěch Filip (KSČM): „Návrh na zřízení evropské armády hodnotím jako přiznání, že NATO je nefunkční,“ zdroj: novinky.cz

 

Fico také řekl, že bratislavský neformální summit EU bude začátkem dlouhodobějšího procesu a že vrcholné setkání pomůže definovat stav, ve kterém se unie v současné době nachází. "Nemůžeme si dovolit v Bratislavě selhat," dodal.

Merkelová prohlásila, že ačkoli na bratislavském summitu nebudou učiněna rozhodnutí, položí tato schůzka základy pro další rozhodování. "V Bratislavě se musíme zaměřit na to, co máme společného," řekla. Jako o tématech jednání se zmínila o bezpečnosti, migraci i humanitární odpovědnosti.

Hostitelka varšavské schůzky, polská premiérka Beata Szydlová vybídla k reformám, které posílí Evropskou unii a jejím obyvatelům vrátí pocit, že jsou pány unie. "Musíme se podívat pravdě do očí," řekla o potřebě vyvodit závěry z nadcházejícího britského odchodu z EU a změnit unii tak, aby další státy nebyly vystaveny pokušení následovat britský příklad. "Musíme hledat shody, a ne rozpory," dodala. Polská premiérka také vyjádřila znepokojení nad zhoršováním bezpečnostní situace na Ukrajině, odpovědnost za to připsala Moskvě.

Premiér Sobotka: NATO a EU jsou pro nás zásadní. A potřebujeme společnou evropskou armádu

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.