Evropští politici oprášili povinné kvóty. Protestuje už jenom Maďarsko.

Evropští politici oprášili povinné kvóty. Protestuje už jenom Maďarsko.
05 / 03 / 2016, 09:45

S jakými nápady pojedou unijní politici na pondělní mimořádný summit s Tureckem?

Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz, ve středečním deníku Süddeutsche Zeitung prohlásil, že Řecko by mělo přestat pouštět běžence na cestu dál do střední Evropy.

Všichni běženci jsou ekonomičtí uprchlíci. Nikdo nemá právo si zvolit, ve které zemi EU bude žádat o azyl. Zůstaňte v Řecku!

Řecký premiér Alexis Tsipras v rozhovoru pro německý deník Bild ale řekl, že Řecko odmítá držet uprchlíky na svém území proti jejich vůli a požaduje jejich spravedlivé přerozdělení mezi všechny státy Evropské unie. "Nemůžeme zavírat lidí. To je v rozporu s mezinárodními smlouvami. Můžeme jenom pomoci se záchranou v moři, postarat se o ně a zaregistrovat je... Mekka se ale pro ně nachází dále na sever...Nemůžeme se stát táborem pro lidi, kteří tady zůstat nechtějí, zejména proto, že je velmi obtížné najít v Řecku práci," uvedl Tsipras.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande před pondělním summitem Evropské unie a Turecka opět odmítli jednostranná řešení uprchlické krize a zdůraznili nutnost společného postoje. "Jednostranná řešení nám dál nepomohou," prohlásila Merkelová po schůzce s Hollandem. Potvrdila tak svůj nesouhlas se zpřísňováním kontrol na hranicích, ke kterému přistoupily státy na takzvané balkánské migrační trase.

Jde do tuhého. ČR nevydrží nápor tisíců uprchlíků. Na co čeká česká vláda?

Šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu řekl, že Turecko je připraveno z Řecka přijímat zpátky uprchlíky, kteří nejsou ze Sýrie. Zmínil například Maročany, Pákistánce nebo Afghánce. Ankara podle něho také už zaznamenává výrazný pokles počtu uprchlíků přecházejících jeho hranice po změně vízového režimu. Evropská unie už začala realizovat finanční pomoc Turecka na pokrytí nákladů uprchlické krize. Ze slíbených tří miliard eur (přes 81 miliard Kč) již Brusel Ankaře vyplatil 400 milionů eur (10,8 miliardy Kč). Turecko musí do 1. června plně uplatňovat dohodu o zpětném přijímání uprchlíků a do té doby zastavit nebo významně omezit jejich příliv do Evropy. 

Nizozemský premiér Mark Rutte, jehož země v tomto pololetí předsedá unii, trvá na tom, že země EU se musí v budoucnosti dohodnout na přerozdělování nových imigrantů mezi jednotlivé členské státy. 

Připravme se na uprchlíky. Rumunsko si povinně převzalo prvních 15 ze šesti tisíc.

Maďarský premiér Viktor Orbán znovu odmítl kvóty pro přerozdělování migrantů a dal najevo, že tento postoj nehodlá měnit ani na pondělním summitu EU-Turecko, věnovaném migrační krizi. Řekl to na tiskové konferenci, která se konala v Budapešti po jeho setkání s bavorským premiérem Horstem Seehoferem. "Nebudeme akceptovat žádnou dohodu, která bude předpokládat přepravu migrantů z Turecka do Maďarska...Jsme přesvědčeni, že bychom měli být schopni neprodyšně utěsnit hranice."

Zdroj: ČTK

Tagy článku

-->