Evropští politici se probudili a zjistili, že si nepředávají informace o teroristech. Rok po útocích na Charlie Hebdo

Evropští politici se probudili a zjistili, že si nepředávají informace o teroristech. Rok po útocích na Charlie Hebdo
18 / 12 / 2015, 18:30

Členské země EU musejí velmi rychle zlepšit výměnu potřebných informací v souvislosti s teroristickou hrozbou. Shodl se na tom dnes summit Evropské unie v Bruselu.

Evropská unie svou reakci na hrozbu sestavila už po lednovém masakru v pařížské redakci časopisu Charlie Hebdo. Tehdy přijatá rozhodnutí musejí být podle závěrů dnešního summitu "urychleně realizována".

Nefungují hotspoty, Frontex je podfinancovaný. Po roce trvání uprchlické krize nefunguje v EU téměř nic. Evropa zaspala.

Členské země EU tak mají rychle zajistit například systematické vkládání dat o takzvaných "zahraničních bojovnících" do Schengenského informačního systému. Zahraničními bojovníky se rozumějí občané EU, kteří jedou do Sýrie bojovat v řadách teroristické organizace Islámský stát (IS). Jednotlivé země mají prosadit soustavné sdílení dat o lidech zapojených do terorismu a závažného organizovaného zločinu, a to včetně občanů zemí mimo EU. 

Podle šéfa Europolu Roba Wainwrighta je v příslušné databázi 10.000 jmen, přesně identifikovány jsou 2000 z nich a odhady hovoří až o 5000 "zahraničních bojovnících" se syrskou zkušeností.

Koordinovat se a lépe spolupracovat mají také národní protiteroristická střediska a odpovědné orgány. A to nejen mezi sebou, ale také s unijními agenturami jako je Europol a Frontex.

Přísnější kontroly budou zřejmě čekat občany zemí EU na vnějších hranicích. Porovnání údajů s policejními databázemi. Aerolinie by měly uchovávat a předávat k prověření úřadům některé údaje o cestujících, například kontaktní údaje nebo číslo bankovní karty. Kontroly ve vlacích ale nebudou. Bude omezen přístup ke střelným zbraním.

Závěry summitu rovněž připomínají potřebu rychle začít využívat nedávno dohodnutá pravidla uchovávání údajů o pasažérech leteckých společností, v boji proti teroristům to podle unijních lídrů je "klíčový krok".

Uprchlíci se odmítají registrovat a bez postihu se hrnou dál do Evropy.

Členské státy mají urychleně začít na vnějších hranicích EU se systematickými kontrolami přijíždějících osob, a to včetně unijních občanů.

Rychle by také měly posoudit s bojem proti terorismu související návrhy komise, které se mimo jiné týkají přísnějších pravidel pro držení určitých kategorií střelných zbraní.

EU také začne urychleně realizovat kroky proti financování terorismu, včetně zmrazení majetku, či proti nenávistné propagandě na internetu.

Tajné služby tří států měly "v hledáčku" teroristu z vlaku. Neuhlídala ho ani jedna.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

-->