Europoslanci podpořili návrh na přerozdělení 120 tisíc uprchlíků - mezi nimi i čeští zákonodárci

Europoslanci podpořili návrh na přerozdělení 120 tisíc uprchlíků - mezi nimi i čeští zákonodárci
Autor fotografie: "European Parliament Strasbourg Hemicycle - Diliff" by Diliff - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 |Popisek: Zasedání europarlamentu
17 / 09 / 2015, 15:00

Ačkoli se jednotlivé členské země ještě nebyly schopny dohodnout, co s desítkami tisíc uprchlíků, kteří jsou nyní především v Řecku a Itálii, europarlament už rozhodnul o jejich přerozdělení.

V pondělí tlumočil Milan Chovanec (ČSSD) na společném jednání ministrů vnitra EU negativní stanovisko České republiky k povinným kvótám či povinnému přerozdělování imigrantů. O tři dny později už europoslanci rozhodli bez ohledu na postoj zemí visegrádské čtyřky.

"Současná uprchlická krize jednoznačně vyžaduje rychlé jednání,” uvedl předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, kterého v jeho návrhu podpořil předseda výboru pro občanské svobody Claude Moraes (S&D, UK).

Pro návrh na krizové přerozdělení 120 tisíc běženců především ze Sýrie, Iráku a Eritree, hlasovalo 370 z 550 přítomných europoslanců, zdrželo se 46 a proti bylo 134. Zástupci zvolení za Českou republiku byli jako obvykle nejednotní a to i v rámci stejné strany. Například europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) návrh podpořil, zatímco jeho kolega Jiří Pospíšil (TOP 09) hlasoval proti.

Europarlament dnes rozhodnul o vyřešení aktuálního problému, nikoli o zavedení kvót jako obecného mechanismu. Souhlas členských zemí je proto stále nutný. Evropský parlament chtěl ale dát mimořádnou schůzí jasný vzkaz, které řešení preferují volení zástupci unie.

„Dosavadní neúspěch ministrů vnitra členských států EU v nalezení shody na způsobu přemístění 120 000 žadatelů o azyl bylo hlavním bodem kritiky velké většiny poslanců v průběhu rozpravy o výsledcích pondělního jednání Rady. Poslanci vyzvali členské státy, aby stály při sobě, neodkladně přijaly kroky k řešení stávající krize a vytvořily evropský azylový a migrační systém, který by byl funkční v dlouhodobém horizontu,“ uvádí se v tiskové zprávě Evropského parlamentu.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace