Europoslanci podpořili návrh na přerozdělení 120 tisíc uprchlíků - mezi nimi i čeští zákonodárci

Europoslanci podpořili návrh na přerozdělení 120 tisíc uprchlíků - mezi nimi i čeští zákonodárci
Autor fotografie: "European Parliament Strasbourg Hemicycle - Diliff" by Diliff - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 |Popisek: Zasedání europarlamentu
17 / 09 / 2015, 15:00

Ačkoli se jednotlivé členské země ještě nebyly schopny dohodnout, co s desítkami tisíc uprchlíků, kteří jsou nyní především v Řecku a Itálii, europarlament už rozhodnul o jejich přerozdělení.

V pondělí tlumočil Milan Chovanec (ČSSD) na společném jednání ministrů vnitra EU negativní stanovisko České republiky k povinným kvótám či povinnému přerozdělování imigrantů. O tři dny později už europoslanci rozhodli bez ohledu na postoj zemí visegrádské čtyřky.

"Současná uprchlická krize jednoznačně vyžaduje rychlé jednání,” uvedl předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, kterého v jeho návrhu podpořil předseda výboru pro občanské svobody Claude Moraes (S&D, UK).

Pro návrh na krizové přerozdělení 120 tisíc běženců především ze Sýrie, Iráku a Eritree, hlasovalo 370 z 550 přítomných europoslanců, zdrželo se 46 a proti bylo 134. Zástupci zvolení za Českou republiku byli jako obvykle nejednotní a to i v rámci stejné strany. Například europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) návrh podpořil, zatímco jeho kolega Jiří Pospíšil (TOP 09) hlasoval proti.

Europarlament dnes rozhodnul o vyřešení aktuálního problému, nikoli o zavedení kvót jako obecného mechanismu. Souhlas členských zemí je proto stále nutný. Evropský parlament chtěl ale dát mimořádnou schůzí jasný vzkaz, které řešení preferují volení zástupci unie.

„Dosavadní neúspěch ministrů vnitra členských států EU v nalezení shody na způsobu přemístění 120 000 žadatelů o azyl bylo hlavním bodem kritiky velké většiny poslanců v průběhu rozpravy o výsledcích pondělního jednání Rady. Poslanci vyzvali členské státy, aby stály při sobě, neodkladně přijaly kroky k řešení stávající krize a vytvořily evropský azylový a migrační systém, který by byl funkční v dlouhodobém horizontu,“ uvádí se v tiskové zprávě Evropského parlamentu.

 

Tagy článku