Evropští pozorovatelé objevili v Donbasu ruské výsadkáře

Evropští pozorovatelé objevili v Donbasu ruské výsadkáře
04 / 08 / 2015, 15:00

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) údajně při prověrce zbrojních skladů doněckých povstalců narazila na ruské vojáky.

Moskva i Kyjev se ke zprávě staví rezervovaně. Kreml informaci prověřuje a ukrajinská vláda varuje před ukvapenými závěry, protože se podle ní může jednat o provokaci ruských tajných služeb.

Podle OBSE  jeden z členů ozbrojené ochrany zbrojního skladu v doněcké povstalecké zóně prohlásil, že je příslušník šestnácté výsadkové brigády z ruského Orenburgu, uvedla agentura Unian.

Sklady těžkých zbraní, které separatisté v souladu s mírovými dohodami z Minsku odsunuli z fronty, pravidelně kontrolují evropští pozorovatelé z OBSE. Ozbrojenec, který se představil jako ruský voják, ani jeho další kolegové, kteří také prý přišli z Orenburgu, neměli na uniformách žádné znaky příslušnosti k jakékoli armádě. Podobnou  výstroj ale měli i ruští vojáci, kteří loni na jaře těsně před vyhlášením anexe okupovali ukrajinský Krym.

Ukrajinské ministerstvo informací varovalo, že může jít o informační provokaci ruských tajných služeb, která má zpochybnit důvěryhodnost mise OBSE a ukrajinských médií. Ukrajinští experti ale nevylučují, že může jít o šestnáctou samostatnou speciální brigádu ruské vojenské rozvědky GRU. Letos v květnu se v informacích ruských blogerů objevila zpráva, že dva příslušníci této brigády na východě Ukrajiny zahynuli.

Ukrajina dlouhodobě, včetně prezidenta Porošenka, činí Moskvu odpovědnou za současnou krizi v zemi a za aktivní pomoc povstalcům. Moskva jakoukoli intervenci v ukrajinské krizi odmítá. Nedávno pravděpodobnou přítomnost ruských vojáků a těžké vojenské techniky na východní Ukrajině odhalily záběry z dronu.

Zdroj: ČTK

Tagy článku