Evropu čeká další teroristický útok, podobný jako v Istanbulu, tvrdí šéf německé kontrarozvědky

Evropu čeká další teroristický útok, podobný jako v Istanbulu, tvrdí šéf německé kontrarozvědky
04 / 07 / 2016, 16:00

Šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen hovoří v souvislosti s teroristickými útoky v Turecku o pronikání dalších teroristů na kontinent v rámci uprchlické vlny. Riziko dalších teroristických akcí v Evropě je prý bezprostřední.

Hans-Georg Maassen uvedl, že německá rozvědka odhalila identitu 17 džihádistů, kteří chtěli na evropský kontinent proklouznout společně s uprchlíky. Informaci zveřejnil server parlamentnilisty.cz s odvoláním na článek britského deníku dailystar.co.uk.

Podle Maassena existuje vysoká pravděpodobnost, že se budou další teroristické útoky opakovat. Minulý týden při jednom z nich na letišti v Istanbulu zahynulo 45 cestujících a dalších 239 bylo zraněno. „Džihádisté stupňují své útoky v Evropě, aby tak inspirovali své následovníky.“

Maassen již dříve prohlásil, že jeho úřad ví o 7900 islamistických radikálech v Německu, kteří obhajují násilný džihád. Tito radikálové prý cíleně oslovují i uprchlíky a pokoušejí se je získat pro svou věc. 

„Snaží se zároveň zastrašit lidi, byť Islámský stát jde od porážky k porážce a před několika dny džihádisté ztratili klíčové město Fallúdža a přišli o stovky bojovníků a mnoho zbraní. I přes četné porážky však džihádisté nejsou zcela demoralizováni a teroristické útoky na evropském kontinentu považují za ještě důležitější,“ prohlásil Maassen s tím, že existují konkrétní důkazy o tom, že se do Evropy dostalo v poslední době z Islámského státu nejméně sedmnáct teroristů. Mnozí z nich si pouze oholí své vousy a dostávají se rovněž do Velké Británie.

„Maassen sice uvedl, že většina ze sedmnácti džihádistů byla libyjskými úřady chycena, ale zároveň varoval, že ve skutečnosti jich mohou být stovky,“ píše Daily Star a dodává, že i přes hroutící se struktury Islámského státu mají tzv. „osamělí vlci“ stále velkou motivaci provádět v Evropě i Americe jednotlivé teroristické útoky.

Německá kontrarozvědka přiznává, že islámisté jsou i mezi uprchlíky

Tagy článku