Evropu čeká příliv až deseti milionů uprchlíků. Jde do tuhého.

Evropu čeká příliv až deseti milionů uprchlíků. Jde do tuhého.
23 / 02 / 2016, 13:30

Hranici 100.000 lidí se uprchlíkům podařilo loni překonat až v létě, zatímco nyní už za dva měsíce. Zastaví je NATO? Zastaví je uzavřené hranice?

Jen za první dva měsíce se dostalo do Evropy tolik uprchlíků jako za první polovinu loňského roku

Zhruba 110.000 migrantů již dorazilo od začátku letošního roku do Řecka a Itálie. Oznámila to dnes Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Z toho počtu zhruba 102.000 lidí připlulo na řecké ostrovy na cestě z Turecka a přes 7500 do Itálie.  (Zdroj: ČTK)

Uprchlíci se hromadí v Řecku a protestují

Řecká policie mezitím začala odvážet migranty od makedonské hranice. Makedonie už pouští do země pouze Syřany a Iráčany, ostatní považuje za ekonomické migranty. Podle odhadů bylo na hranici v oblasti přechodu Idomeni šest tisíc lidí. Dvě stovky uprchlíků se usadily na železniční trati – šlo hlavně o Afghánce, protestující proti tomu, že už nejsou pouštěni dál. Ještě před rozedněním na místo dorazili policisté a autobusy, které nabraly stovky lidí a zamířily na jih. (Zdroj: ceskatelevize.cz)

Rakousko bije na poplach. Nečekaně svolává mimořádný summit s balkánskými státy.

Německu se nedaří vyhošťovat uprchlíky zpět

Německo zaslalo diplomatické protesty 17 zemím, které odmítají přijímat zpět své občany, kteří neuspěli se žádostí o azyl. Jsou mezi nimi například Maroko, Alžírsko a Tunisko, které vláda letos zařadila na seznam bezpečných zemí, čímž prakticky znemožnila jejich občanům získat azyl. Protesty ale směřovaly mimo jiné i do Egypta, Nigérie, Pákistánu či Indie.Podle německých úřadů je v zemi asi 200 tisíc uprchlíků, kteří musí odjet, protože nezískali azyl, ale tito lidé zpravidla zničí své pasy, aby je nemohlo Německo odeslat letadlem ze země. Zdroj: zpravy.e15.cz 

Merkelové smlouva s ďáblem

Ředitel Centra bezpečnostních studií vysoké školy CEVRO Institut a bývalý náměstek ministra vnitra Jaroslav Salivar v souvislosti s počínáním eurounijních politiků během migrační krize poukazuje na absenci jakéhokoli spojení s realitou. Rozhovor zveřejnil server ParlamentniListy.cz a uvádí v něm mj:

"Merkelové turecká karta je posledním řešením při uchování evropského statu quo v azylové a migrační problematice. Je absurdní, že jsme se dostali na poslední schod, po kterém už je jen pád do propasti. Merkelové naděje na dohodu se státem, který se už zase hledá, se dnes jeví jako poslední a velmi křehká možnost před definitivním zhroucením Evropy pod náporem tzv. uprchlíků," a v další části dodává: "Turecko pomůže s hlídáním díry v plotě EU pod podmínkou, že se v něm udělají zároveň obrovská vrata a klíče od nich bude mít pouze Turecko."

Flotila NATO má problémy. Turecko odmítá přebírat uprchlíky.

"Lepší ochrana hranic Řecka? Co tím kdo soudný v Evropě po všech těch zkušenostech s řeckou migrační a azylovou kulturou ještě chce říci? Zázraky se nedějí. To, že celou operaci kolem migrace a ochrany mořských hranic převzala řecká armáda, svědčí jen o tom, že Tsipras a ti ostatní v řecké vládě pochopili, že jde do tuhého. Hrozba dočasného vyloučení ze Schengenu byla – a už není – hodně blízko."

"Neřekne-li EU, co vlastně, zejména v oblasti bezpečnosti chce, co bude cílem, nenajde-li jasnou srozumitelnou odpověď v otázkách migrace svým voličům, tak, jak ji našla například Austrálie, pak se rozpadne, a to ještě nebude ten nejhorší důsledek. A Británií to začne."

Le Figaro: Schengen je mrtvý. Evropu čeká politická destabilizace.

Celý rozhovor naleznete zde.

Tagy článku

-->