Evropu čeká zatěžkávací zkouška. Počet utečenců se neustále zvyšuje...

Evropu čeká zatěžkávací zkouška. Počet utečenců se neustále zvyšuje...
Autor: YouTube|Popisek: Ilustrační foto
15 / 04 / 2015, 10:30

Evropské státy si neví rady s vlnou imigrantů. Bude muset ČR stanovit kvóty pro azylanty?

Především kvůli bojům v Sýrii a Iráku se do rozvinutých zemí loni vydalo o 45 procent více imigrantů než o rok dříve. Jen v Evropské unii požádalo o azyl přes 626 tisíc lidí, celosvětově jich bylo 866 tisíc.

Loni se do Itálie po moři dostal rekordní počet imigrantů, více než 170 tisíc. Ředitel evropské agentury Frontex už v březnu varoval: "Počet nelegálních uprchlíků, kteří letos přes Středozemní moře zamíří z Libye do Itálie, se může vyšplhat na 500 tisíc až jeden milion...Musíme být připraveni čelit ještě mnohem obtížnější situaci než loni." (zdroj: ansa.it)

"Letos bude v Itálii až milion imigrantů. Kolik z nich bude islámských teroristů?"

„Evropa je azylový kontinent,“ říká António Guterres, vysoký komisař pro uprchlíky při OSN. „Problém však je, že evropský azylový systém je velmi nefunkční“. Guterres to zdůvodňuje mimo jiné tím, že azylová politika zemí EU se dramaticky liší. Zatímco v jižních státech běžence čekají tábory připomínající vězení, ve Švédsku se mohou těšit mnohem velkorysejšímu zacházení. Zdroj: zpravy.e15.cz

Problém s azylovou politikou EU se promítnul i do česká legislativy, o návrhu novely tzv. azylového zákona píšeme v článku "Budou mít uprchlíci v Česku nová práva? Ochránci lidských práv chtějí ještě víc"

Existují dva návrhy na řešení situace s nezvladatelným přílivem uprchlíků. První předpokládá vybudování záchytných středisek v Egyptě a Tunisku, kde by uchazeči o azyl mohli podat žádost, aniž by kvůli tomu museli překonávat moře. Nicméně OSN se obává, aby nedošlo k tomu, že by v těchto uprchlických táborech mohli azylanti zůstat nepřiměřeně dlouhou dobu v nevyhovujících podmínkách. Druhý návrh počítá se stanovením imigračních kvót pro každý stát EU. Jenže řada států odmítá striktní stanovování kvót.

Tlak, aby si jednotlivé země EU rozdělovaly uprchlíky ze zemí zmítaných ozbrojenými konflikty rovnoměrněji, existuje v Evropské unii už mnoho let.

Občanská válka v Sýrii rozpoutala v této oblasti humanitární katastrofu. Syrští uprchlíci jsou rozmístěni ve sběrných táborech v Turecku ("Turecko nezvládá příliv kurdských uprchlíků ze Sýrie") i v Jordánsku. Nevládní organizace uvádí, že Sýrii už opustilo více jak deset milionů obyvatel.

Syřané se snaží dostat z uprchlických táborů dál na západ, především po moři. Kromě Itálie a Řecka směřují uprchlíci především do sousedního Německa (jen za období od ledna do září 2014 požádalo o azyl v Německu celkem 136 039 lidí. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku (85 325 osob), což představuje nárůst o neuvěřitelných 59,4 procent) - o tom jsme psali v článku "Německo hlásí rekordní počet žádostí o azyl".

Na hranicích s EU s cílem získat azyl v některé z evropských zemí se v současnosti tlačí až 25 miliónů uprchlíků ze zemí sužovaných ozbrojenými konflikty (článek "Megalomanie Evropské unie může vést k sebezničení")

Na jedné straně není evropská administrativa (ani OSN) schopná situaci s miliony utečenců efektivně řešit, na druhé straně není vůbec řešena příčina tohoto exodu, kterým jsou i válečné konflikty v zemích, odkud imigranti přicházejí. V této souvislosti je k zamyšlení, kdo skutečně profituje z toho, že globální výdaje na zbrojení jsou v astronomické výši 1 800 miliard dolarů?

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace