Evropu ochromila bezpečnostní hrozba teroristických útoků. Všichni o ní ale věděli.

Evropu ochromila bezpečnostní hrozba teroristických útoků. Všichni o ní ale věděli.
22 / 03 / 2016, 19:45

Evropa zažívá své jedenácté září. Nebyl to první a zcela jistě ani poslední teroristický útok v Evropě.

Teroristé v Bruselu zaútočili jen čtyři dny poté, co policie zadržela Salaha Abdeslama. Je to náhoda, nebo odplata? ptají se belgická média.

Stejnou otázku kladla média i veřejnost po pařížských útocích. Tehdy se rovněž objevila otázka, jak je možné, že se francouzským bezpečnostním složkám nepodařilo zabránit  teroristickému útoku, který je nejhorším za posledních deset let v Evropě. 

Tajné služby včas varovaly evropské politiky před teroristickými útoky.

"Něco jsme čekali, věděli jsme, že to přijde, "řekl tehdy jeden západní diplomat pro BuzzFeed News pod podmínkou anonymity. "Skutečnost, že se nám útok nepodařilo zastavit, je určitě neúspěch. Ale nedokážete si představit, kolik útoků už jsme zastavili. Podobný útok je ale noční můrou bezpečnostních složek. Všechny napadené cíle byly "měkké" a jak můžete ochránit všechny lidi, když se někdo rozhodne zaútočit na restauraci nebo na koncertní vystoupení?" 

Bezpečnostní analýza útoku v Paříži: Současná protiteroristická opatření nefungují.

Francouzský expert Alain Charret tehdy uvedl, že je "neuvěřitelně náročné jak pro armádu, tak pro výzvědné služby, předpovídat všechny útoky. Navíc je velmi obtížné sledovat všechny potencionální útočníky, když se nakonec může jednat pouze o dva pachatele, kteří jednají na vlastní pěst. 

Experti se dnes shodují, že útoky byly velmi dobře připraveny – zřejmě je navíc spáchala stejná buňka, která stojí za teroristickými činy z loňského listopadu v Paříži. Teroristé jsou schopni rychle aktivovat sebevražedné atentátníky, varují.

"Dnes se Belgie stala epicentrem terorismu v Evropě," uvedl v reakci na atentáty v Bruselu expert na mezinárodní terorismus Roland Jacquard. Rovněž uvedl, že policie měla prý informace o tom, že teroristé jsou schopni udeřit v belgické metropoli. Nečekali ale útoky v tak velkém rozsahu a zaměřené proti "běžným" lidem. "Spíše si mysleli, že zaútočí například na evropské instituce," uvedl Jacquard.

"Přestože úřady v Belgii podnikly stovku razií a zadržely tolik lidí včetně Abdeslama, tito lidé byli schopni připravit odplatu," dodal s tím, že teroristé chtějí dokázat, že jsou stále ještě silní. Zdroj: ihned.cz

"Evropa letos zažije svoje jedenácté září." Experti se obávají rozsáhlého teroristického útoku IS.

Co se dnes stalo v Bruselu, s tím dlouhodobě počítaly všechny tajné služby evropských států. Ředitel Europolu Rob Wainwright uvedl už letos v lednu, že organizace Islámský stát (IS) má schopnost vést globální teroristickou kampaň. Podle nejnovější zprávy Europolu, disponuje teroristická skupina IS možnostmi zaútočit podle "svého uvážení" po celé Evropě. Džihádisté údajně přizpůsobili svoje plány "místním podmínkám." EU má podle Wainwrighta očekávat možné teroristické útoky islámských radikálů. 

Dvě třetiny Němců očekává v roce 2016 teroristický útok

Například německý občan, který se v prosinci vrátil zpět ze Sýrie, informoval německé úřady o tom, že teroristická skupina IS hledá dobrovolníky, kteří by provedli teroristické útoky po celém Německu. 

Pařížské útoky jsou vyplněnou noční můrou zpravodajců po celém světě

Někteří migranti přicházející do Evropy jsou podle šéfa německé kontrarozvědky Hanse-Georga Maassena radikálové z takzvaného islámského státu plánující útoky. 

Maassen připustil, že 70 až 80 procent migrantů tvoří mladí muži ve věku od 16 do 35 let. Tito muži pocházející převážně ze Sýrie a Iráku přišli do styku s válkou, někteří mají válečnou zkušenost, někteří bojovali za IS a někteří mají příkaz k boji, varoval Maassen.

Maassen také prohlásil, že jeho úřad ví o 7900 islamistických radikálech v Německu, kteří obhajují násilný džihád. Tito radikálové prý cíleně oslovují i uprchlíky a pokoušejí se je získat pro svou věc.

Teroristické útoky v Paříži byly jen "testem". Přesně toho se analytici obávali.

Další články naleznete pod TAGY: ISLÁMSKÝ STÁT nebo TERORISTICKÉ ÚTOKY

 

Tagy článku