Na přeloučské střelnici se pálilo slovenskými pistolemi ZVS

Na přeloučské střelnici se pálilo slovenskými pistolemi ZVS
Autor fotografie: Daniel Potocký|Popisek: pistole ZVS
20 / 08 / 2018, 12:30

Ve středu 15. 8. se konal na střelnici Přelouči novinářský den spojený s představením nejnovějších produktů společnosti Excalibur Trade patřící do průmyslového holdingu CSG. Novináři tak měli možnost se seznámit s jednotlivými odvětvími, ve kterých Excalibur Trade působí. Jednak jde o automobilovou a vojenskou techniku (dalo by se říci speciální automotive), dále pak o ruční zbraně a střelivo a třetí oblastí, kterou se Excalibur Trade zabývá, je prodej a dodávky vybavení, doplňků a oblečení pro outdoor, kemping, airsoft a expediční i military aktivity.

Hned u vchodu na střelnici byla k vidění vojenská Tatra T 815 6x6 získaná z přebytků AČR, tedy typická ukázka položky firmy v oblasti automobilové techniky. Excalibur Trade je schopna vlastními silami nebo v kooperaci s dalšími firmami holdingu CSG vojenskou automobilovou i speciální techniku částečně či zcela renovovat podle požadavku zákazníků. Své zkušenosti Excalibur Trade tak uplatňuje například v programu zpětného výkupu vozidel Tatra, který sesterská kopřivnická automobilka Tatra Trucks spustila v druhé polovině minulého roku. Odborníci z ExcaliburTrade provádějí technickou expertízu vozů, které zákazníci nabízejí k odkupu a vypracovávají technické posudky pro kopřivnickou Tatra Trucks. Excalibur Trade však především prodává náhradní díly na vozidla Tatra, Praga, Avia a UAZ, ale i další (v naprosté většině jde o originální díly z bývalých zásob AČR) a autopříslušenství, ze kterého je možné vybírat na EXCALIBURMOTO.cz.

psali jsme: Novinka na českém trhu: slovenská pistole Model ZVS P20

Nechyběla ani ukázka oblečení a obuvi pro outdoor, kemping i airsoft a military. Excalibur Trade máv této oblasti letité zkušenosti, působí na trhu už od poloviny 90. let. V ČR má mimo jiné exkluzivní zastoupení pro značku Magnum, novináři si tedy mohli prohlédnout a vyzkoušet nejen několik typů bot této značky, ale i oblečení, doplňky a další. Veřejnou premiéru měly nové boty vlastní značky Excalibur (eXc) řady Trooper (Trooper 8.0 Leather WP Black, Trooper 8.0 Black a Trooper 8.0 Desert Tan). Nechyběly ale ani boty, batohy, taktické vesty, bundy, trička, prádlo, pouzdra na vybavení od dalších výrobců, jako HELIKON-TEX, MAX FUCHS, PENTAGON, MIL-TEC, EXC, PRABOS, ESP, YATE, FOMEI, MIKOV, SALOMON a další, které je možné vidět i na webu EARMYSHOP.CZ. Tam jsou k dispozici i nože, dalekohledy, svítilny, airsoftové zbraně i repliky zbraní, zdravotnický materiál atd. 

psali jsme: Pistole ZVS P21: přesná střelba bez strhávání

Dalo by se říci nejatraktivnější částí novinářského dne Excalibur Trade byla prezentace ručních zbraní, především zbraní slovenské firmy ZVS, pro které má Excalibur Trade výhradní zastoupení na českém trhu. Předvedení pistolí ZVS P20 a P21 se ujali zkušení instruktoři z KACU Group, kteří nejdříve pistole otestovali, aby pak mohli novinářům zprostředkovat své poznatky. U obou zbraní vyzdvihli jejich snadné ovládání, výbornou přesnost a konstrukční jednoduchost spojenou s promyšlenou ergonomií. Po té s pistolemi předvedli kromě střelby na cíl z různých poloh například i postupy při ochraně VIP osob či dynamickou střelbu v pohybu. Novináři potom měli za jejich asistence možnost vyzkoušet si pistole ZVS P20 a P21 ve verzi Standard a Exclusive sami.

ZVS v současnosti vyrábí pistole P20 a P21 v ráží 9 mm Luger, chystá se i provedení v ráži 40 S&W, v budoucnu by se mělo portfolio pistolí i nadále rozrůstat. Model P20 spadá do kategorie kompakt, P21 s delším závěrem a hlavní se řadí na pomezí mezi kompakt sport a full size. Excalibur Tradeve spolupráci s českou firmou Design Tech připravil i speciální plastová pouzdra na míru s velkou škálou polohování a zavěšení.

Rám obou zbraní tvoří jednodílný polymerový výlisek s příměsí skelných vláken, přičemž součástí výlisku je i lučík, který je konstruován tak, aby umožňoval použití pistolí i s rukavicemi.  Pistole mají zaoblené tvary a design minimalizuje riziko zachycení zbraně za oděv nebo zranění při manipulaci s ní. Závěr, hlaveň a další klíčové součásti zbraně mají povrchovou úpravu prováděnou pomocí karbonitridace. Obě pistole se vyrábějí i ve variantě Exclusive, jež je na první pohled rozeznatelná odlišnou barevnou kombinací. Té je docíleno poniklováním závěru a záchytu závěru, pojistky, kohoutku, spouště a rozborného čepu. Charakteristickým prvkem pistolí ZVS je i výrazný „bobří ocas“ v zadní části zbraně, který chrání ruku střelce před zákluzem závěru.

Zásobník je dvouřadý, pojme celkem 16 nábojů ráže 9 mm Luger nebo 12 nábojů ráže 40 S&W a je opatřen indikátory počtu střel v hodnotách 5, 10 a 16. Záchyt zásobníku je stranově vyměnitelný. K pistolím je k dispozici i prodlužovací patka, která kapacitu zásobníku zvyšuje na 19 nábojů a prodlužuje rukojeť, která je pak vhodná i pro rozměrné dlaně. Velkou předností pistolí ZVS je i velmi jednoduchá rozborka. ZVS vyrábí i vlastní munici ráže 9 mm, kterou při střelbě instruktoři KACU Group i novináři používali.

Vedle pistolí ZVS přeloučský Excalibur Trade nabízí i další zbraně, např. Glock či Proamrs, novináři si tak mohli na střelnici vyzkoušet i pušku PAR Mk3. Na prezentaci byla k vidění a vyzkoušení také vzduchovka Perun 734 rovněž z produkce ZVS. Vzduchovky Perun jsou k dispozici ve verzích 730, 731 a 734, všechny mohou být opatřeny puškohledem a těla i pažby se vyrábějí buď ze dřeva nebo syntetických materiálů různých barev. Všechny zbraně si je možné prohlédnout nebo objednat na webu eSTRELIVO.cz.

FOTOGALERIE

tatra

tatra2

přelouč

přelouč8

přelouč2

přelouč3

přelouč4

přelouč5

přelouč6

přelouč7

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.