Exekutorská komora ČR varuje před podvodnými e-maily

Exekutorská komora ČR varuje před podvodnými e-maily
Autor fotografie: cz.dollarphotoclub.com/16175822
01 / 12 / 2014, 16:30

Exekutorská komora ČR varuje před podvodnými e-maily. Spamové zprávy vyzývají adresáty k úhradě neexistujících dluhů. Příjemci falešného oznámení by v žádném případě neměli zasílat finanční prostředky na požadovaný účet, jenž byl již v minulosti pravděpodobně zneužit k páchání trestné činnosti.

Spamové výzvy odeslané z irelevantní adresy Grosam.Jan@email.cz jsou smyšlené a obsahují mnoho chyb. Mimo jiné uvádějí chybné lhůty k dobrovolnému plnění, špatná IČ či vadná označení exekučních titulů. Podepsány jsou Alešem Paulou. Osoba tohoto jména však není evidována jako zaměstnanec žádného exekutorského úřadu. Ilustrační náhled podvodného e-mailu naleznete níže.

Podle dosavadních zjištění nejde o masový útok na uživatele internetu, ale spíše o izolované pokusy. Neznámý pachatel dokonce v e-mailu oslovuje poškozené jejich příjmením, které však není z textu e-mailové adresy patrné. Hrozbou je skutečnost, že podvodné výzvy obsahují reálně existující bankovní účet č. 262958956/0300, který byl předmětem pokusu o páchání trestné činnosti už v minulosti. Důrazně proto apelujeme na veřejnost, aby na tento účet neposílala na základě falešné výzvy žádné finanční prostředky, aby neotevírala přiložené soubory a aby se v případě škody obrátila s trestním oznámením na policii.

Exekutorská komora ČR v této věci dosud obdržela jednotky podnětů. Přesto již podala trestní oznámení k Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 4. Pachateli hrozí za souběh několika trestných činů, mimo jiné za poškození cizích práv ve stádiu pokusu, podvodu ve stádiu pokusu, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací ve stádiu pokusu, neoprávněného podnikání, přisvojení pravomoci úřadu a nebezpečného vyhrožování, až 10 let ve vězení.

(EK ČR)

Tagy článku