Exkluzívně: ČSSD by ve vládě mohla dostat kulturu, spravedlnost a dopravu

Exkluzívně: ČSSD by ve vládě mohla dostat kulturu, spravedlnost a dopravu
Popisek: Babiš údajně nabídnul ministerstvo spravedlnosti
12 / 02 / 2018, 12:45

Na spolustraníky se před víkendovým volebním sjezdem obrátil statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Nicméně mnozí z nich exministra vnitra nerespektují a podle exkluzívních informací Securitymagazínu.cz vyjednávají s ANO o možné podobě budoucí vlády.

Před vstupem do ní je Chovanec varuje. Připomíná, že udělal všechno pro to, aby stranu před sjezdem ekonomicky a organizačně stabilizoval.


„Nesmysl. Ta partaj nikdy nebyla tak rozštěpená, což je vina nejenom Sobotky, Zaorálka, nýbrž právě i Chovance. Z Chovance mají přitom mnozí sociální demokraté panickou hrůzu kvůli jeho angažmá na vnitru; mají strach, že na každého něco může mít,“ sdělil jeden z někdejších místopředsedů strany.


Mnozí straníci Chovancovi opravdu nedůvěřují i proto, že má podle nich pověst „zrádce“ kvůli takzvanému lánskému puči, kdy, jak tvrdí, „podrazil nejprve Sobotku a potom účastníky schůzky s prezidentem“, a také kvůli tomu, že Sobotku nyní de facto „potopil“ svojí osobní účastí ve štábu Miloše Zemana. Sobotka naopak vyjádřil podporu neúspěšnému prezidentskému kandidátovi Jiřímu Drahošovi.


Psali jsme: Babišova druhá vláda bez Šlechtové a Ťoka


Podle exkluzívních informací Securitymagazinu.cz tak vyjednávají s hnutím ANO o vládním angažmá. To padá více v úvahu, pokud sjezd zvolí do čela ČSSD právě Chovancovy protikandidáty – místopředsedu Sněmovny Jana Hamáčka, či bývalého jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu. Právě tito představitelé sociální demokracie mají s Chovancem coby reprezentantem bývalého vedení problém. I proto se rozhodli kandidovat do čela strany.


„Na proběhlých jednáních bylo dohodnuto, že v případě vládní účasti by ČSSD dostala ve vládě tři posty, konkrétně jde o ministerstvo kultury, spravedlnosti a dopravy,“ řekl Securitymagazinu.cz dobře informovaný zdroj.


Na dopravu si už před časem brousil zuby právě Chovanec, nicméně ANO s ním má zásadní problém, jelikož ho mnozí členové hnutí viní z kauz, které se objevily proti premiérovi Andreji Babišovi a které pokládají za prefabrikované, a to například ze strany bývalého Chovancova poradce Miloše Růžičky, jenž nedávno oznámil, že se stahuje z vlivové agentury Bison & Rose úzce spjaté právě s ČSSD.

Chovanec, ačkoli jde i podle politických komentátorů o velmistra politické přetvářky, si je toho podle všeho vědom, a proto sází aktuálně na protibabišovskou notu. Na konto svých protikandidátů uvedl: „Určitě je zjevné, že k některým lidem má Andrej Babiš blíž než k jiným.“ Zpátky do vlády podle svých slov nechce.
Ve hře jsou však stále ještě varianty vlády bez ČSSD, což by hnutí ANO vyhovovalo více.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.