EXKLUZIVNĚ Dokonáno jest: Chovanec pohřbí torzo ÚOOZ pět dní před volbami. Mazánek si vzal raději dovolenou

EXKLUZIVNĚ Dokonáno jest: Chovanec pohřbí torzo ÚOOZ pět dní před volbami. Mazánek si vzal raději dovolenou
28 / 08 / 2017, 09:45

Pět dní před sněmovními volbami má být dokončena tzv. reorganizace Útvaru na odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) převodem pod krajská policejní ředitelství. Securitymagazin.cz získal tuto informaci s dobře informovaného zdroje uvnitř Policie ČR.

Když novináři loni v červnu začali osvětlovat připravované sloučení celorepublikových útvarů ÚOOZ a ÚOKFK, v povědomí tušili, že tento počin znamená konec tehdejšího šéfa ÚOOZ „politicky nepohodlného“ Roberta Šlachty. Elitní policista z vokovické ubytovny nakonec po tvrdém boji s Prezidiem i ministrem vnitra odešel k Celní správě a nešetřil kritikou vzniku Národní centrály boje proti organizovaného zločinu. Jenže i tato nástupnická organizace dozná zásadních změn.   

Podle informací Securitymagazin.cz dojde 15. října 2017, pět dní před sněmovními volbami, k pokračování takzvané policejní reorganizace: Ministr vnitra Milan Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý již připravili materiál, který nadobro pohřbí torzo ÚOOZ. „Zbytek tohoto útvaru v nové Národní centrále proti organizovanému zločinu představují odbory V1 a V4. V každém pracuje cca až 150 policistů. Řeší například obchod s lidmi, ale i trestné činy, které předtím řešil ÚOOZ,“ sdělil jeden z dobře informovaných zdrojů, který pokračování reorganizace potvrdil. Plánovanou akci redakci potvrdili i další policisté, jejichž jména z pochopitelných důvodů nezveřejňujeme. 

15. října odbory V1 a V4 přecházejí z centrály pod krajská policejní ředitelství – tedy včetně všech spisů. Problém s udržitelností je ale mimo jiné i ve financování „Krajská ředitelství nemají na tolik detektivů peníze, takže to bude znamenat, že se vyšetřování mnohých případů zásadně zpomalí či úplně pozastaví,“ varoval redakci zdroj s dovětkem, že očekává odchody do civilu. 

Na zadní se podle důvěryhodných zdrojů začal stavět i samotný ředitel centrály Michal Mazánek. Ten doposud vykonával pokyny ministra Chovance i policejního prezidenta Tuhého, kterému podle informací z MF Dnes radí s reorganizací jeho tchán Radim Pražák, za tímto účelem na prezidiu zaměstnaný. Mazánek nicméně poslední úkoly odmítl provést a raději si vzal na tři týdny dovolenou, což však převedení odborů na kraj nezabrání. 

Varování Benešové 

„Policejní reorganizace byla snahou většího okruhu osob dostat se k informacím z živých spisů,“ varovala v minulosti justiční expertka a exministryně ČSSD Marie Benešová, která pro neshody s vedením ČSSD oznámila letos v dubnu konec v politice. Stejného názoru byla i řada státních zástupců, ale i Nejvyšší žalobce Pavel Zeman. Ten v této souvislosti dokonce napsal dopis premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, ve kterém vyjádřil obavu z ohrožení vyšetřování nejzásadnějších kauz.

„Sloučení obou útvarů povede ke snížení kvality práce, k průtahům, rozmělnění odpovědnosti či dokonce k nemožnosti vyšetřovat některé složité věci,“  napsal Zeman předsedovi vlády.

 

Autor: Jan Blažek

 

Tagy článku