Exkluzivně: Imigranti z afrických zemí se ČR pravděpodobně nevyhnou

Exkluzivně: Imigranti z afrických zemí se ČR pravděpodobně nevyhnou
Autor: Ministerstvo vnitra ČR|Popisek: Tranzitní nelegální migrace přes území ČR
18 / 06 / 2015, 14:45

Přes Českou republiku bude proudit stále více uprchlíků ze Sýrie a Afghánistánu – už nyní je nárůst o 40 %! Z přeplněné Itálie k nám také mohou zamířit imigranti ze severní Afriky. Vyplývá to z analýzy ministerstva vnitra, která je podkladem pro dnešní mimořádné jednání poslanecké sněmovny.

Opoziční poslanci tento týden donutili koalici ke svolání mimořádné schůze, na které se bude projednávat problematika bezpečnostních opatření v souvislosti se současnou imigrační krizí. Ministerstvo vnitra rozdalo poslancům podklady, které získal také Security Magazín. Analýza obsahuje především data k problematice imigrace, a to jak týkající se České republiky, tak Evropské unie.

Podle údajů ministerstva je zjevné, že i dosud zdánlivě klidné České republice se imigrační vlna nevyhnula a především se další dramatické zvýšení počtu uprchlíků přes naší republiku očekává. Od ledna do konce května bylo na našem území zajištěno při nelegálním pobytu více než 2 300 osob – jedná se o enormní nárůst, konkrétně o zvýšení o 40, 7 % a to především za poslední měsíc.

 • Aktuální hrozby podle MV pro Českou republiku:
  • Nelegální migrace státních příslušníků Sýrie a Afghánistánu, pro Českou republiku především nebezpečí plynoucí z tranzitní migrace (pravděpodobnost jistá)
  • Vzhledem k situaci v Iráku je reálné nebezpečí zvýšeného počtu migrantů ze země s využitím starých migračních tras (pravděpodobnost střední)
  • Enormní počet nelegálních uprchlíků na území Itálie především ze států Afriky (pravděpodobnost střední)
  • Nárůst případů převaděčství v rámci tranzitní migrace (pravděpodobnost střední)
  • Zvýšený počet případů cestování na neregulérní doklady (pravděpodobnost střední)

I když se zatím jedná především o Ukrajince, analýza ministerstva vnitra upozorňuje, že dochází k obrovskému nárůstu občanů z Kosova, Sýrie a Afghánistánu. Většinou jde o nelegální tranzitní migraci – uprchlíci se chtějí přes naše území dostat do dalších zemí EU, především do sousedního Německa. Nejvíce imigrantů bylo zachyceno na tzv. balkánské trase. Uprchlíci využívají mezinárodní vlaky, ale také silniční dopravu nebo převaděče.

Jen za květen připlulo do Evropy 40 tisíc uprchlíků

V zemích EU jen v dubnu požádalo o azyl více než 64 tisíc lidí – nejvíce jich bylo z Balkánu, Sýrie a Afghánistánu.Nejčastěji je azyl udělován uprchlíkům z oblastí zasažených válečnými hrůzami samozvaného Islámského státu, tedy ze Sýrie, Iráku a Eritrey. Problém ovšem je, že téměř stejný počet lidí se podle oficiálních čísel snažil dostat do Evropy ilegálně. V květnu 2015 bylo na vnějších hranicích Evropské unie zaznamenáno přes 50 tisíc případů nelegální migrace, přičemž drtivá většina imigrantů přicestovala ze severní Afriky - z Libye. Jen během května připlulo přes Středomoří do Evropy téměř 40 tisíc uprchlíků.

Případy nelegální migrace znamenané na vnější hranici Evropské unie

Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR, "Případy nelegální migrace znamenané na vnější hranici Evropské unie"

Trendy v oblasti nelegální migrace na vnějších hranicích Evropské unie:

(zdroj: Evropská agentura pro ochranu vnějších hranic)

 

 • V květnu 2015 bylo na vnějších hranicích Evropské unie zaznamenáno celkem 52 240 případů nelegální migrace, o 29 % více nelegálních migrantů než v dubnu 2015.
 • Celkem 88 % nelegálních migrantů přicestovalo z Libye, kde se rozmáhá vysoce strukturovaná síť převaděčů.
 • Mezi nejčastější státní příslušnosti zaznamenané při nelegální migraci patřili občané Sýrie, Afghánistánu a Pákistánu.
 • V květnu 2015 přeplulo centrální a východní Středomoří celkem 39 996 nelegálních migrantů.
 • Počet případů zaznamenaných na vnější hranici se západním Balkánem vzrostl v květnu 2015 o 32 % oproti dubnu 2015, ve srovnání s květnem roku 2014 se jedná o nárůst o 1061%.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace