EXKLUZIVNĚ: Kauza Angelov odhaluje totální bordel: Schizofrenici na svobodě, agentura SSI nastrkuje dceřinky a policisté se přetahují o vinu s ochrankou

EXKLUZIVNĚ: Kauza Angelov odhaluje totální bordel: Schizofrenici na svobodě, agentura SSI nastrkuje dceřinky a policisté se přetahují o vinu s ochrankou
20 / 04 / 2017, 12:45

Ve středu 19. dubna probíhalo u Okresního soudu v Ostravě druhé kolo jednání v procesu s členem bezpečnostní služby SSI Romanem Angelovem, který je obviněn, že při zásahu loni na jaře způsobil v nákupním centru Nová Karolína v Ostravě schizofrennímu muži zranění, na jejichž základě je dnes těžce postižený. Rozplétání kauzy, kdo za co může, ovšem odhaluje daleko hlubší problémy a nebude vůbec jednoduché najít viníka.

Když byl bývalý příslušník cizinecké policie Roman Angelov povolán loni v dubnu k zásahu  u nebezpečného muže, který ohrožoval svým chováním hosty a personál Mc Donaldu, jistě netušil, že mu zásah zpřehází život a nedá mu spát. Ve středu se podruhé dostavil k soudu a rozhodně z něj nesršela pohoda „ To víte, že na to musím myslet, změnilo mi to život, ale neudělal jsem nic, za co bych měl jít do vězení,“ hájil se redaktorovi SecurityMagazin.cz bývalý policista před započetím jednání. 

Pánem Angelovova osudu je v současnosti soudce Lukáš Delong, který od brzkých ranních hodin pokračoval v pečlivém vyslýchání svědků, tentokrát však bez zájmu novinářů. Předvolaný Angelovův kolega z ostrahy Marek Běla působil v době incidentu na kamerovém velíně a z procesního hlediska byl jeho nadřízeným. Soudce i poškozenou stranu v úvodu výpovědi velmi zajímali pracovněprávní vztahy mezi členy ostrahy a firmou SSI. Běla před senátem přiznal, že byl zaměstnán u SSI podobně jako Angelov, tedy také na „ Podepisoval jsem ji se třemi nebo čtyřmi různými firmami, ale vždy na tři měsíce. Nicméně pokaždé se v podstatě jednalo o stejnou firmu SSI, nevím, proč se to tak dělalo,“ odpověděl Běla pohotově na doplňující dotaz soudce. Zmocněnec poškozeného posléze důsledně žádal zaprotokolovat tuto informaci o pracovním vztahu do zápisu. 

Soudce Delong o přestávce vysvětlil SM, že poškozená strana, resp. pojišťovna žádá od zaměstnavatele SSI milion a půl za výlohy. „ SSI se k panu Angelovovi nyní moc nemá,“ uvedl v souvislosti Delong.   

Očima Angelova  

Případ de facto začal, když manažer Mc Donaldu zavolal ostrahu nákupního centra a stěžoval si na agresivního muže, který se dožadoval jídla, za nějž nezaplatil. Na místo byl poslán velitelem směny Jiřím Brožem strážník Roman Angelov. „ Muž se mi snažil prokázat odznakem policie a vyhrožoval, že pokud nedostane jídlo, hrozí teroristický útok a že tam je bomba,“ uvedl ve výpovědi Angelov. Důležité je, že vypovídající manažer společnosti Mc Donald slova o bombě potvrdil a také uvedl, že požádal Angelova, aby jej z restaurace vyvedl, k čemuž posléze došlo. Angelov před soudem uvedl, že jednal podle paragrafu 72 trestního řádu, který dovoluje zásah, je-li ohrožena bezpečnost osob nebo majetku a připomněl, že mu poškozený nepřišel zdravotně v pořádku. „ Zblízka jsem viděl jeho zúžené zorničky a hned jsem věděl, že s ním není vše v pořádku, přišel mi nafetovaný, “ uvedl k prvním dojmům při střetnutí s mužem Angelov. Jak následně uvedl do protokolu Běla, odhadla na první pohled podezření na použití návykových látek také zdravotnice z ochranky, která na místo posléze dorazila.    

Napjatá situace

Běla nejprve sledoval celý incident na kamerách, ale kvůli rozmístění sloupů a dalším překážkám viděl až jen, jak Angelov odvádí pachatele za paži a míří s ním k nouzovému východu. „V ten moment jsem šel kolegovi na pomoc. Agresivní muž se vzpíral, bránil se vyvedení. Před odchodem do exitu mu upadly při potyčce brýle na zem,“ vypověděl svědek, který dnes pro SSI už nepracuje, stejně jako vedoucí směny toho dne Jiří Brož. 

Běla následně běžel do prostor, kam Angelov narušitele odvedl. „ Uviděl jsem krev na zemi pod jeho obličejem. Dva členové ochranky se ho snažili zpacifikovat, ale on se pořád vzpíral,  vyvíjel velkou sílu, neúměrnou jeho postavě. Nebylo to vůbec jednoduché. Snažili jsme se mu dát ruce na záda. Teprve až poté, co přišla hláška do vysílačky, že policie už je na místě, se muž uklidnil. Byla to napjatá situace, s takovou jsem se ještě nesetkal.“  Tržné zranění bylo způsobeno údery rukou. Podle uklízečky Hlebové se Angelov oháněl pěstmi, obžalovaný nicméně tvrdí, že šlo o pouhé facky. Když přišla policie na místo přenechali jim strážní SSI iniciativu,  vysvětlili policistům situaci a ti se následně rozhodli nasadit pouta. „ Nechali ho ležet a po chvilce mu nahmatali krkavici a jeden z policistů konstatoval, že tep je slabý. Někdo zavolal záchranku, možná i já,“ snažil se rozpomenout na vývoj situace Běla. 

Policie kontra SSI 

Podle výpovědi svědka Běly a jedné z uklízeček, které se v inkriminovanou dobu na místě nacházely, si Angelov prohlédl spoutaného muže a upozornil ostatní, že není v pořádku a že převrací oči. S touto interpretací nicméně nesouhlasili policisté. „ Tím, kdo kontroloval životní funkce nebyl Angelov, ale můj kolega z hlídky,“ uvedl strážník Fusek. Pouta policisté povolili až po příjezdu záchranky, což už bylo ale pozdě, jelikož muž upadl do bezvědomí a přestalo mu bít srdce. Po pohotové resuscitaci byl poškozený převezen do nemocnice a jeho stav je v současnosti vážný a následky trvalé.    

V souvislosti s kauzou Angelov se vyrojilo několik otázek, které bude muset soud rozluštit. Nabízí se srovnání s případem z loňského července, kdy schizofrenní pacientka z Bohnické léčebny ubodala v pražském nákupním centru na Smíchově svou oběť. Neměl být tedy poškozený v ústavním léčení, případně pod trvalým dozorem?  Z policejního protokolu který má redakce k dispozici vyplývá, že ošetřující psychiatrička Markéta Dobrá poukazovala na zhoršení zdravotního stavu pacienta a že se jej s pomocí rodiny pokoušela přesvědčit k ústavní léčbě. Policie se také v úředním záznamu zajímala o průběh léčby  „Lékařka dále uvedla, že pacient měl předepsané léky, zda tyto pravidelně užíval, však nemohla potvrdit,“ konstatoval vyšetřující inspektor územního odboru SKPV v Ostravě Marek Vavruška. 

Dalším kolo soudního jednání přijde na pořad 15. května. Zde dojde na odborné posudky, zdravotní a psychiatrické. Teprve ty by mohly vnést do případu více světla ve snaze najít viníka.     

 

Autor: Jan Blažek

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.