Exkluzivně: Myslivec na Slovensku zastřelil chovateli orla. Justici čeká těžká zkouška

Exkluzivně: Myslivec na Slovensku zastřelil chovateli orla. Justici čeká těžká zkouška
16 / 03 / 2017, 19:00

Šok prožil chovatel dravců pan Miloš poté, co objevil bezvládné zakrvácené tělo svojí orlice skalní ležet na poli nedaleko Dětvy v mysliveckém revíru Kalamárka.

 

Tragický incident se stal v lednu při pravidelném výcviku, který je nezbytný pro udržení dravce v kondici. „ Několikrát jsem orlici vypustil a volal zpět. Zaletěla mi za nejbližší horizont a když se nevracela, začal jsem ji hledat. Na noze měla připevněné telemetrické zařízení, podle kterého se dá lokalizovat,“ popisuje událost pro Securitymagazin.cz pan Miloš. Orlice se mezitím vzdálila do vedlejšího revíru a zkušený chovatel dravců musel velmi rychle konat, aby se orel nevzdálil ještě dále. „ Po nějaké době jsem ji dohledal. Seděla za řekou Slatina na zemi. Snažil jsem se přebrodit řeku, když v tom jsem uslyšel výstřely jdoucí ze směru, kde jsem jí před tím spatřil. Viděl jsem pohyb osoby na druhém břehu a několikrát jsem křičel nestřílej, ale střelba pokračovala.“ 

Když se chovatel dostat na místo, viděl už jen svého orla ležet mrtvého na zakrváceném sněhu. „Střelec stál opodál a na otázku „Proč mi zabil orla?“ řekl, že mu napadl psa a že, kdyby tak neučinil, pes by nepřežil. Já mohu jen říct, že tento orel byl cvičený a na psy dosud nikdy nezaútočil. Odmítám verzi, že by to byl boj na život a na smrt,“ odpovídá redakci pan Miloš.    

Majitel psa pan Peter svůj detailní popis situace redakci sice poskytl, nicméně následně nedal souhlas s jeho publikací. Redakci se však podařilo zjistit, že jezevčík po náletu orla utržil tržné rány, které si sice vyžádaly návštěvu zvěrolékaře, nicméně ani jedna z ran si nevyžádala šití. Oba muži následně incident nahlásili na policejní stanici a podali svou verzi výpovědi. 

Slovenská policie připouští, že se jedná o případ velmi zapeklitý a bude potřeba jej řešit citlivě s ohledem na mysliveckou komunitu. V rámci šetření trestného činu se už policejní orgány v Dětvě obrátily na Státní ochranu přírody Slovenské republiky s žádostí  o odborné stanovisko. Úřad v posudku konstatoval, že se na ochranu orla skalního vztahuje jednak Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES) a rovněž zákon 534/2002 o ochraně přírody. Konkrétně paragraf 35 odst. 1. písmeno e) sice odlišuje volně žijící jedince od těch držených v zajetí z pohledu zákazu držení, přepravy, prodeje nebo výměny, nicméně v případě úmyslného usmrcení platí zákon pro volně žijícího chráněného živočicha i pro jedince drženého v zajetí bez výjimky. Státní ochrana v odborném posudku nicméně konstatuje, že nedošlo k ekologické újmě, pročež zákon o ochraně přírody nebyl porušen. 

Pokud tedy prvoinstanční soud zohlední toto stanovisko, bude se postupovat podle trestního zákoníku a dojde na vyčíslování vzniklých škod. V případě přeživšího jezevčíka bude plně záležet na požadavcích majitele, jak koneckonců konstatuje i návrh řešení Státní ochrany přírody, v případě orla je však situace jiná. Společenská hodnota Orla skalního činí  podle tabulkových hodnot 4610 eur a nijak ji neovlivňuje věk ani pohlaví jedince. Majitel orla bude však kvůli náročnosti péče požadovat vyšší odškodnění. „Odchování jedince je časově velmi náročné. Během dvou měsíců od vylíhnutí do vzletu se musí mládě v pravidelných intervalech krmit, což vyžaduje přítomnost chovatele. Navíc se mu musí dodávat vitamíny a minerály,“ vysvětluje náročnost odchovu v zajetí Lukáš Viktora z České ornitologické společnosti.  „Budu požadovat kompenzaci ve výši 5500 eur, ale není to jen o penězích, ztratil jsem blízkého tvora,“ uzavřel chovatel. 

Orel skalní je jedním z největších terestricky žijících orlů na severní polokouli a hned po Orlovi mořském se řadí jako největší dravec žijící v České republice. Má velký areál rozšíření a obývá Severní Ameriku, Evropu, Asii a severní Afriku. Zatímco v Čechách je Orel skalní považován za kriticky ohrožený druh, na Slovensku žije odhadem asi 250 jedinců ve volné přírodě.        

 

autor: Jan Blažek

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace