Na pražském Žofíně proběhla zajímavá debata za účasti bývalého poradce Donalda Trumpa Steva Bannona a příznivce Demokratické strany a právníka Lannyho Davise. Debatu organizovala vysoká škola CEVRO a průmyslový holding CSG. A Security magazín u toho rovněž nechyběl.
Dnes se na pražském Žofíně utkali v zajímavé debatě s názvem ,,Co se to děje v Americe" bývalý poradce prezidenta Trumpa Steve Bannon a příznivec Demokratů, někdejší poradce Bílého domu a lobbista Lanny Davis. Tématy živé diskuse mezi oběma názorovými oponenty byla například globalizace, mezinárodní obchod, ekonomický nacionalismus či imigrace.
psali jsme: Steve Bannon údajně zvažuje založení televizní stanice
Oba diskutéři se velmi hojně vzájemně vymezovali vůči Donaldu Trumpovi (Davis) a Hillary Clintonové, která zejména na Bannona působila jako hadr na býka. Naopak Davis jakožto příznivec Demokratické strany se ostře vymezovoval proti Donaldu Trumpovi a zejména jeho ostré rétorice.
Davis na úvod vymezil tři okruhy, o nichž mluvil - imigraci, mezinárodním obchodu a roli NATO ve světě, respektive v Evropě. Začal problematikou imigrace do USA. Konstatoval, že do USA nyní imigruje snad nejvíce lidí od založení USA, a to ze všech částí světa. Podle Davise to má i odvrácenou stranu mince, protože ne všichni migranti znamenají pro zemi přínos, ba naopak. Nicméně migraci je nutno brát jako realitu. Davis řekl, že v otázce imigrace se dopouští Trump přílišné generalizace, když označuje vždy konkrétní skupinu imigrantů do USA, kterou haní - ať už to jsou Mexičané či muslimové, v nichž jako celek vidí zlo a nerozlišuje mezi nimi.

Za druhé se Davis dotkl otázky nízké mzdy pracujících lidí a jejich platů v cizině. Davis řekl, že se Demokratická strana musí více o tyto lidi zajímat, protože jejich ekonomická situace není mnohdy růžová.
Dále se příznivce Demokratické strany a lobbista rozhovořil o negativních dopadech rétoriky Donalda Trumpa a zejména jeho twitterového účtu, prostřednictvím jehož podle Davise útočí na své oponenty.
Co se týče role USA v bezpečnostní architektuře světa, podle Davise musí být tato bezpečnost vždy provázaná s Evropou. Evropské státy však musí přispívat více než dosud přispívají, aby USA mohly plnit efektivně plnit roli hlavního garanta. V tom se s Bannonem poměrně vzácně shodli.
Vlivný americký právník se také zmínil v krátkosti o vnitropolitické situaci v USA, kdy podle něho není pochyb o tom, že Rusové zasahovali aktivně do amerických voleb, a Trump podle něho lže, když říká opak. Podle Davise o tom existují jasné důkazy.
Bannon, donedávna poradce Donalda Trumpa pro strategické otázky, který jej ale nepřestal vehementně podporovat, si vzal na úvod na paškál členské státy NATO jako celek, když konstatoval, že ,,se mají stydět", protože nepřispívají do rozpočtu NATO adekvátní částkou, to znamená 2% jejich HDP. Proto se tyto státy podle Bannona pak nemohou divit, že stoupá moc Číny, Ruska či Turecka a pro USA samotné je pak obtížné se s těmito výzvami vypořádat. Pokud budou členské státy NATO plnit své závazky k NATO, pak se samozřejmě zesílí i vazba USA na Evropu, což může být pro obě strany prospěšné.
Bannon také mluvil o ekonomickém nacionalismu, jehož známým zastáncem je. Podle něho je tato doktrina funkční, protože Amerika začíná dávat podnikům prémie za to, že prodávají v USA a ne v zahraničí.
psali jsme: CZECHOSLOVAK GROUP v USA zastupuje Lanny Davis
Zmínil se i o tom, že v USA dochází ke koncentraci bohatství v 1% populace, která má největší ekonomickou moc. Podle Bannona nemá až 160 milionů Američanů na bankovním účtu žádné peníze. V této souvislosti si ,,rýpl" do Clintonové a Demokratů, že neudělali nic pro to, aby došlo k ekonomické saturaci středních a nízkopříjmových vrstev v USA.
Oba pánové se neshodli v zásadních otázkách, ale i například v roli Číny na světovém poli. Právě v Číně vidí Bannon jednoho z úhlavních nepřátel na rozdíl od Davise, který Čínu hodnotí jako významného ekonomického konkurenta a hráče, s nímž je nutno v některých stěžejních ekonomických otázkách spolupracovat.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě, letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více
Tagy