Exkluzivně pro Security magazín vojín M. shrnul čtvrtý týden kurzu základní přípravy AZ AČR

Exkluzivně pro Security magazín vojín M. shrnul čtvrtý týden kurzu základní přípravy AZ AČR
Autor fotografie: Aktivní zálohy AČR|Popisek: Museli jsme skočit do rybníčku a přebrodit se přes něj
22 / 08 / 2016, 21:15

Vojíni kurzu základní přípravy AZ jsou v druhé polovině výcviku...

„Fyzicky dosud nejnáročnější, ale nic co by mladý a zdravý člověk nezvládl“

Co se týče náplně kurzu byl tento týden zejména o pohybu vojáka po bojišti, bojových a předbojových sestavách v praxi. Trénovali jsme obranu i útok na pozici nepřítele v síle čety i družstva a někteří si zkusili i velení.

Z výcviku bych vypíchl všeobecně „oblíbené“ kopání okopů a překonávání vodní překážky. Zde bych chtěl poděkovat neznámému vojákovi, který kdysi na TPC 3 na kraji lesa vykopal předpisový okop, který jsem obsadil a využil - byl jen trošku krátký na nohy :-)

Příprava zákopu pro ležícího střelce

Z tohoto týdne mi v hlavě utkvělo několik myšlenek a doporučení instruktorů:

  • v armádě dělejte to, co se vám řekne a nevymýšlejte "své vlastní" postupy
  • nikdy nezdůvodňujte své jednání slovy "já jsem myslel“ nebo „kluci říkali" akorát tím instruktora vytočíte
  • úkoly plňte rychle… i když ono to bude stejně pomalu :-)
  • oproti civilu budete více čekat, abyste následně více spěchali, to je zcela normální
  • svou zbraň (i když není nabitá) nikde nenechávejte a choďte s ní i na WC, v opačném případě riskujete její zcizení instruktorem, což znamená hromadu kliků, nebo krásný výlet s nosítky a raněným na nich

Čtvrtý týden se začalo projevovat bezmála měsíční zatížení. Z naší čety tento týden odešli dva kolegové. Jeden kvůli zranění nohy a druhý v důsledku angíny, kterou se mu přes víkend nepodařilo vyležet. Opotřebení účastníků kurzu bylo znát i ve zvýšené návštěvnosti ošetřovny, kam zavítalo jen tento týden 5 osob - většinou s únavovými zraněními.

Poslední den výcviku se stala zatím pro nás všechny nejhorší událost. Dobrý kamarád a výjimečně pohodový kluk při výcviku upadl tak nešťastně, že z toho byla zlomenina. Bohužel tím pro něj výcvik končí. Naštěstí jen pro tento rok. Jak dotyčného znám, už nyní na nemocničním lůžku spřádá plány na návrat v příštím roce.

Shrnu-li uplynulý týden, tak byl zatím nejnáročnější, ale pro člověka, který pravidelně sportuje a nebojí se zátěže nic nepřekonatelného. Instruktoři vše dávkuji rozumně. Lehké to rozhodně není, ale dá se :-)

Hotový okop pro ležícího střelce

Jinými slovy, bez toho aniž byste měli naběháno a naklikováno, se budete hodně trápit a nejspíš to nedáte. Příští týden nás čeká komplexní polní cvičení, zkoušky a střelby, tak nám držte palce :-)


 

Výše popsaný  výcvik je identický s dobrovolným cvičením, na které je možné se přihlásit vyplněním registračního formuláře (dobrovolné cvičení je novinka, kterou umožňuje nová legislativa). Výcvik den po dni naleznete v denících, které si vedou další účastníci výcviku.

„Za měsíc červenec vyplnilo registrační formulář už 543 zájemců o dobrovolné cvičení a přihlásilo se nám 407 zájemců o službu v aktivní záloze. To je celkem 950 zájemců o dobrovolné převzetí branné povinnosti podle legislativy platné od 1.7.2016

"Považujeme to velký úspěch“ řekl nám Ludvík Cimburek, poradce NGŠ AČR pro AZ a velitel roty AZ 601.skss. a dodal „Vždyť na Slovensku kampaň na dobrovolný vojenský výcvik trvala půl roku a přihlásilo se jen 129 zájemců a nastoupilo jich 37." (Zdroj: tyden.cz)


Pohled na právě skončený den výcviku můžete s jednodenním zpožděním sledovat zde. Pokud jste nestihli některý z předchozích článků, podívejte se do historie deníku účastníka KZP.

TAG: AKTIVNÍ ZÁLOHY

 

Tagy článku