Exkluzivně pro Security magazín vojín M. shrnul druhý týden kurzu základní přípravy AZ AČR

Exkluzivně pro Security magazín vojín M. shrnul druhý týden kurzu základní přípravy AZ AČR
Autor fotografie: AZ 41. mpr|Popisek: Místo granátů jsme se seznamovali s protitankovou minou (ilustrační foto)
08 / 08 / 2016, 13:00

Stručně: Zajímavější, náročnější, ale výborný! Jak se dalo očekávat "přituhuje".

 

Chodíme více ven, dny trávíme převážně na střelnici, zatím jen "sušením" (nácvikem) na ostré střelby, které budou v pondělí a středu. Všichni moc těší, a to myslím i včetně pana učitele z Prahy, který vlastně zbraně "nemá moc rád".

Někdo chválí SA 58, někdo má raději CZ 805 BREN - přesto, že si z toho dosud ani nevystřelili :-) :-). Já mám rád kratší zbraně a stařičká ČZ 82 mi zatím v ruce sedí víc než Glock 17 co mám doma. Tak uvidíme jak se ukáže na střelnici. Při nácviku chování na střelnici a manipulace ze zbraní nemá člověk moc času se dívat kolem sebe, vše je nové a informací je na vstřebání opravdu dost. Nicméně říkal jsem si, že by den "sušení" stačil proč nejdeme střílet už tento týden?

Trénování metodiky střelby ze samopalu

Odpovědi se mi dostalo v pátek, kdy jsme byli cvičit manipulaci se zbraní naposledy. Na stanovištích nás bylo více, tak byla naše skupina rozdělena na dvě poloviny. Mohli jsme tak vidět detailně při práci naše kolegy. V tu chvíli mi to došlo - viděl jsem to co instruktoři. 100 x opakované: nemějte prst na spoušti, zajišťujete zbraň, neotáčejte se s ní apod., některým jakoby při tom stresu vše vypadlo z hlavy. Ale nakonec to byly jen výjimky. Většina to myslím zvládala obstojně. Platí zde Komenského okřídlené pravidlo "učit se, učit se, učit se" modifikované "cvičit, cvičit, cvičit" než se vám to dostane do ruky a bude to zautomatizované. Což nám neustále opakují i instruktoři - teorie je důležitá, ale musíte to zvládnout v praxi a neustále opakovat. Pak to zvládne každý, je to jen otázka času.

Ale abych nezůstal jen u popisu ostatních. "Úsměvný" pro mne byl první nácvik s cvičnými granáty. Instruktor nám před zahájením házení dal poměrně obsáhlou instruktáž - přijdete do okopu, imitujete střelbu na nepřítele, odložíte zbraň, vezmete granát tělem vzhůru, chytnete pojistku, narovnáte si jí napřáhnete se podíváte se za rukou, hodíte na cíl a hned se schováte jinak by vás to mohlo dost dobře zranit - tak daleko, aby to bylo s obraným granátem bezpečné nikdo z vás nehodí. Jasná věc lehké jako facka, jen se trefit do vyznačeného čtverce říkám si.

Přijde na mne řada, jdu do okopu dělám co mám, granát je docela těžký (600 g) ale co nesmím hodit moc ani zase málo. Odjišťuji, napřahuji, házím..hmmm ten pěkně letí no už už asi se trefím ještě kousek, ještě kousek...dolů vojáků!!!!!! Co jé? Vždyť jsem ani neviděl kam to dopadlo bleskne mi v hlavě...když mne instruktor tahá dolů. Jasně zapomněl jsem se krýt po odhození a automaticky jsem se díval jak lama na ten "můj" granát jak pěkně letí a letí a letí :-). No znovu už tu chybu neudělám.

Zajímavý byl úvod do spojovací techniky, ženijní přípravy a topografie. To mne bavilo asi po střelnici nejvíce. Instruktor nám i přes některé nechápavé dotazy trpělivě objasnil, alespoň základy orientace v terénu, čtení mapy, MGRS a práci z buzolou. Pomalu už začínáme poznávat instruktory a oni nás. Už mi pomalu dochází, že každý instruktor je jiný a má také odlišný přístup k tomu jak nás co naučit. Ale většina je stejná - opakovat, opakovat a opakovat. Když to někomu nejde tak to prostě bude zkoušet dokud to nezvládne. Pozitivně vnímám , to že není hřích se ptát. Hned na začátku nám bylo řečeno, že není hloupých otázek a blbec se neptá. Tedy někdy i já obracím oči v sloup nad některými dotazy, ale každý frekventant je jiný a už se nám pomalu profilovat i "hujer" čety, který s vážnou tváří hlásí i to, že "jaksi začíná cítit, že jeho tělo začíná být po těch 2 týdnech již unaveno :-). Instruktor i zde zachová klidnou tvář a jen dotyčnému sdělí, že tuto veledůležitou informaci tedy "bere na vědomí".

Tento týden s námi trávil hodně času i nejstarší z instruktorů. Vzhledem je to takový moravský Clint Eastwood. Tvrdý chlap, kterého když potkáte je jak vyřezaný. Neustále se tváří vážně až se skoro mračí a najednou při přednášce řekne jen tak mimochodem vtip, že se celá četa rozřehtá. Když to ještě proloží moravským dialektem a konkrétními příklady z vojenských misí opouští mne únava a poslouchám i nezáživná témata.

Celkově výcvik začíná nabírat na kvalitě a velkým plusem je i to, že jsme se v četě sešli víceméně samé dobré osobnosti a inteligentní lidé. Ze všech sálá nadšení a elán (zatím:-). Musím přiznat, že mne překvapuje, že valná většina frekventantů tohoto kurzu tomu dává opravdu vše, na přednáškách poslouchají, snaží se odstraňovat vytknuté chyby při nácviku a i ve volném čase cvičí či na sobě jinak pracují. Sám opakování a samostudiu nemohu alespoň co se týče víkendů dávat tolik co bych chtěl - doháním resty z práce a trávím čas s rodinou. No ale o to víc tomu budu muset dát po večerech a v následující týdnech jinak to nepůjde.

Takže druhý týden za námi a zítra zase směr Vyškov musím přiznat, že se už těším (i když to vstávání ve 4:30 mi vážně moc nesvědčí :-)


 

Výše popsaný  výcvik je identický s dobrovolným cvičením, na které je možné se přihlásit vyplněním registračního formuláře (dobrovolné cvičení je novinka, kterou umožňuje nová legislativa). Výcvik den po dni naleznete v denících  které si vedou další účastníci výcviku.

„Za měsíc červenec vyplnilo registrační formulář už 543 zájemců o dobrovolné cvičení a přihlásilo se nám 407 zájemců o službu v aktivní záloze. To je celkem 950 zájmeců o dobrovolné převzetí branné povinnosti podle legislativy platné od 1.7.2016 //www.aktivnizaloha.army.cz/branna-legislativa

Považujeme to velký úspěch“ řekl nám Ludvík Cimburek, poradce NGŠ AČR pro AZ a velitel roty AZ 601.skss. a dodal „Vždyť na Slovensku kampaň na dobrovolný vojenský výcvik trvala půl roku a přihlásilo se jen 129 zájemců a nastoupilo jich 37."

Tagy článku