Exkluzivně pro Security magazín vojín M. shrnul pátý týden kurzu základní přípravy AZ AČR

Exkluzivně pro Security magazín vojín M. shrnul pátý týden kurzu základní přípravy AZ AČR
Autor fotografie: Aktivní zálohy AČR
29 / 08 / 2016, 08:00

Pátý – předposlední týden z šestitýdenního kurzu základní přípravy aktivních záloh byl nejdůležitějším obdobím celého výcviku.

Ukaž co je v Tobě a co ses naučil!

Proč ptáte se? Jednoduše proto, že v tomto týdnu proběhl komplexní polní výcvik obou čet a dále sdružená zkouška (teoretická a praktická část). Všichni frekventanti, tak měli předvést co v nich opravdu je a zejména, co se zde za ty uplynulé týdny naučili.

V pondělí brzo ráno jsme s velkou polní  vyzvedli zbraně ze skladu a přesunuli se na ohňovou dráhu. Zde jsme si ve družstvech zkoušeli zacházení s plynovými maskami, orientaci v malých prostorech plných dýmu a vůbec pohyb v prostoru s minimální viditelností. Nic pro klaustrofobiky.  Ale všichni to nakonec zvládli super! Následoval pěší přesun do prostoru, kde nás čekaly další postupové body a plnění úkolů.

Komplexní polní cvičení pod vedením našeho praporčíka a  instruktorů bylo z mého pohledu posledním zátěžovým testem a možností opravdu si vyzkoušet jak působit v týmu. Po té co vám vezmou batohy a máte si postavit přístřešek na přenocování v lese včetně přípravy syrového kuřete se vážně hodí každá ruka a vše co komu zůstalo po kapsách.

První část dne a noc byly tedy jakýmsi nácvikem/nástinem přežití ve ztížených podmínkách. Bylo léto a dostali jsme celé kuře. Takže nakonec nic extrémního pro někoho, kdo  běžně kempuje v přírodě. Mnohem zajímavější byl druhý den. Praporčík pro nás připravil "bojovou hru" kdy jednotlivé čety měli na určených souřadnicích v terénu plnit určité úkoly - od rozborky a zborky samopalu po slepu, až po ošetření zraněného pod "simulovaným útokem" a překonání vodní překážky. Vše bylo na čas.

Nejlépe na tom byl v podstatě ten tým, který měl dobrého navigátora a byl na všech postupových bodech s instruktory dříve před ostatními skupinami. Potvrdilo se i pravidlo, že nejkratší cesta nemusí být nejrychlejší, že azimut, by se měl určovat vždy přesně ne jen "od oka" a krokování také není od věci. Samozřejmě vše bylo završeno transportem raněného :-)  Z mého pohledu bylo celé cvičení opět nastaveno přesně na té správné míře obtížnosti. Všichni si museli sáhnout na fyzické i psychické rezervy, ale dalo se to zvládnout, pokud člověk opravdu chtěl.

Ve středu byly střelby ze samopalu, útočné pušky a pistole. Střelby, které se započítávaly do závěrečného hodnocení. Byla znát nervozita. Největší problém byla pistole. Nastřílet 35 bodů s 5 náboji  na 20 m se stařičkou CZ vz. 82 bylo pro střelce bez zkušeností mnohdy nad jejich síly. V mé skupině ale dva střelci nastříleli 43 bodů z 50. Mnoho z nás, kteří si věřili na samopalu, nakonec splnilo jen tak tak a naopak útočná puška byla bez problémů. Je vidět, že jsme ve střelbách nováčci  a výkony jsou nevyvážené.

Rozhodujícím dnem byl čtvrtek, kdy probíhala sdružené zkouška. Ta se skládala z teoretické části (písemný test na 50 minu) a praktické části ( OPZHN, zacházení se samopalem, pravidla voj. zdravení, pořadovka aj.). Osobně jsem se připravoval zejména na teoretickou část a jako pro vysokoškoláka, který denně v zaměstnání vyplňuje "papíry" to nebyl větší problém. Instruktoři nám průběžně říkali, na co se máme připravit a kdo to udělal, neměl problém test splnit.

Praktická část byla horší. Osobně jsem podcenil práci s plynovou maskou, které jsem dal při přípravě na zkoušku jen minimum času, což se ukázalo hned u první zkoušky. Takže nesplnil. Z  celkem cca 20 lidi nás tuto část nesplnila polovina. Zbylá stanoviště naštěstí proběhla bez ztráty kytičky, takže celkově splnil. Ne všem se to ale povedlo. Příští týden mají možnost opravy.

Jak jsme se později dozvěděli dle zkušeností je neúspěšnost vždy cca 1/3 účastníků. Celkově jsem velmi spokojen, jak s kvalitou kurzu, tak zejména s obsazením "lidí", a to jak na pozicích velitelů, instruktorů, tak i mých kolegů z kurzu.  

Kdo ještě stále váhá, zda má k AZ jít, jednoznačně říkám ANO. Sám si říkám, že jsem do toho měl jít už dřív! Příští týden nás čeká návštěva náčelníka Generálního štábu a přísaha před ministrem obrany, takže jsme všichni zvědaví :-)


 

Výše popsaný  výcvik je identický s dobrovolným cvičením, na které je možné se přihlásit vyplněním registračního formuláře (dobrovolné cvičení je novinka, kterou umožňuje nová legislativa). Výcvik den po dni naleznete v denících, které si vedou další účastníci výcviku.

„Za měsíc červenec vyplnilo registrační formulář už 543 zájemců o dobrovolné cvičení a přihlásilo se nám 407 zájemců o službu v aktivní záloze. To je celkem 950 zájemců o dobrovolné převzetí branné povinnosti podle legislativy platné od 1.7.2016

"Považujeme to velký úspěch“ řekl nám Ludvík Cimburek, poradce NGŠ AČR pro AZ a velitel roty AZ 601.skss. a dodal „Vždyť na Slovensku kampaň na dobrovolný vojenský výcvik trvala půl roku a přihlásilo se jen 129 zájemců a nastoupilo jich 37." (Zdroj: tyden.cz)


Pohled na právě skončený den výcviku můžete s jednodenním zpožděním sledovat zde. Pokud jste nestihli některý z předchozích článků, podívejte se do historie deníku účastníka KZP.

TAG: AKTIVNÍ ZÁLOHY

 

 

 

Tagy článku