Poslední týden byl hlavně o opravných zkouškách, vracení materiálu a zejména nácviku na slavnostní přísahu.
Mimo to nám akademie ještě připravila velice zajímavou besedu se zástupci více jak deseti útvarů AČR, kde již jsou, či nově vznikají jednotky AZ.
Přijeli nám prezentovat co nás „u nich čeká“. Ač tato činnost vypadala na začátku jen jako další nudná dvouhodinovka ve velkém sále, nakonec jsme toto zaměstnání téměř všichni přivítali a mnoho z nás se rozhodlo pěší rotu KVV vyměnit za jiný, buď bojový či specializovaný útvar. Z čety nás nejvíce hodlá zamířit zřejmě do Přáslavic k 72. mechanizované rotě.
Další dny byly ve znamení závěrečného fyzického přezkoušení, nácviku strážní služby, vracení zapůjčeného materiálu (chrániče na kolena, přilba, řemení, sumky aj.) a pořadovou přípravou. Co se týče fyzického přezkoušení, někteří z nás doufali, že nám budou uznány výsledky ze vstupního přezkoušení. Chyba lávky - nebude.
No co se dá dělat, ráno vstáváme a jdeme na ovál. Opět děláme kliky za 30 sec, sedy lehy za 60 sec a 12 min. běh. Norma na „splnil“ je pro mladé vojáky min. 20 kliků, 38 sedů lehů a 2400 m uběhnout. Ti nejlepší dávali kolem 40 kliků, 50-60 sedů lehů a uběhli 3250-3500 m. Bohužel i zde to někteří neudělali. Ti musí přijít znovu v říjnu.
Nicméně nejzajímavější byl nácvik strážní služby, spojený s taktickým cvičením a námětem na ošetření zraněného v boji. Nácvik na strážní službu jsme si jaksepatří užili. Instruktoři nám nechali poměrně volnost, co se týče nápaditosti, a tak jsme zastavovali a prohledávali osoby či automobily několik hodin.
Odpoledne jsme si pak s cvičnou municí vyzkoušeli reakci družstva na léčky a střety s nepřítelem, dále první pomoc v boji a někteří také simulaci napadení základny v prostoru taktického stmelení "Jeseník" spolu s komunikací s "domorodými" obyvateli na bráně. Zde bych rád vyzdvihl práci instruktorů i našeho kapitána, kteří se aktivně zapojili a celá výuka tak proběhla intenzivní a přitom zábavnou formou.
Středa a čtvrtek už pak byly o již zmíněném nácviku na slavnostní přísahu. Kdy proběhlo mimo jiné setkání s náčelníkem generálního štábu. Na přísahu samotnou dorazil ministr obrany, který nám předal certifikáty a uvedl celý slavnostní akt vojenské přísahy. Pro nás všechny to byla opravdu velká pocta!
Jelikož toto je můj poslední článek považuji za vhodné pro budoucí frekventanty zde jednoduše shrnout několik mých postřehů.
- Před nástupem cvičte (min kliky a břicho) a choďte běhat!
- Ubytování je po dvou na standardním pokoji se společným WC a sprchou pro další pokoj (většinou) a je to komfortní.
- Jídlo je dobré a je ho DOST! Každé ráno snídaně se svačinou (sušenka, jablko apod.), pak oběd a večeře - toto každý den. Porce jsou vydatné.
- Vybavení pokojů: postel, skříně a lednice. Určitě si sebou vezměte budík (mobil), hodinky (tmavé), toaleťák, jar na mytí a nějaké prostředky na mytí sprchy apod.
- Vlastní souprava na čištění gtx obuvi také neuškodí. Boty na běhání by vám instruktoři také mohli dovolit vlastní. Pokud máte camelback tak se do malé polní také hodí a je to lepší než láhve.
- Svítilnu, nejlépe čelovku a malý zápisníček. Propisky min. 2 - 3. Spodní prádlo na každodenní výměnu. Zásyp na nohy a případně i na jiná místa :-)
- Učte se průběžně, na konci to nedoženete!
Já a několik mých kolegů nastupujeme na podzim do Přáslavic k 72. Mechanizované rotě. Někdo zůstává u pěších rot při KVV, někdo zkouší výběrové řízení k výsadkářům do Chrudimi. Jak budeme kdo a kde spokojení, to ukáže čas.
Nicméně již nyní mohu říci, že jsme se všichni shodli (67 konečných absolventů), že nám tento kurz za ten čas stál a nikdo nelitujeme, že jsme do toho šli!
Seznamte se s našimi dopisovateli:
Zleva: vojín X, vojín Y, slečna H, náčelník generálního štábu , vojín M, vojín Štěpán

Výše popsaný výcvik je identický s dobrovolným cvičením, na které je možné se přihlásit vyplněním registračního formuláře (dobrovolné cvičení je novinka, kterou umožňuje nová legislativa). Výcvik den po dni naleznete v denících, které si vedou další účastníci výcviku.
„Za měsíc červenec vyplnilo registrační formulář už 543 zájemců o dobrovolné cvičení a přihlásilo se nám 407 zájemců o službu v aktivní záloze. To je celkem 950 zájemců o dobrovolné převzetí branné povinnosti podle legislativy platné od 1.7.2016
"Považujeme to velký úspěch“ řekl nám Ludvík Cimburek, poradce NGŠ AČR pro AZ a velitel roty AZ 601.skss. a dodal „Vždyť na Slovensku kampaň na dobrovolný vojenský výcvik trvala půl roku a přihlásilo se jen 129 zájemců a nastoupilo jich 37." (Zdroj: tyden.cz)
Pohled na právě skončený den výcviku můžete s jednodenním zpožděním sledovat zde. Pokud jste nestihli některý z předchozích článků, podívejte se do historie deníku účastníka KZP.
TAG: AKTIVNÍ ZÁLOHY