Exkluzivně: Ústavní soud zamítl stížnost Petra Kramného a otevřel tak dveře k obnovení procesu

Exkluzivně: Ústavní soud zamítl stížnost Petra Kramného a otevřel tak dveře k obnovení procesu
Popisek: Petr Kramný s rodinou
07 / 03 / 2018, 20:15

Nikterak nepřekvapivé usnesení vydal Ústavní soud ČR dne 20. 2. 2018 na základě stížnosti Petra Kramného. Bez věcného projednání formálně Ústavní soud ČR stížnost Petra Kramného odmítl a „přikryl“ tak rozsudky předchozích soudů.

Ústavní soud se nezabýval novými znaleckými posudky, které zcela vyvracejí předchozí znalecké závěry a konstatují, že smrt Moniky a Kláry Kramných nenastala v důsledku působení elektrického proudu, ale jiným způsobem.

Podle nových posudků by se měl vrátit případ Kramný znovu na začátek, protože není jasné, jak vlastně Monika a Klára zemřely. Za příčinu smrti bývá uváděna otrava, případně dehydratace nebo vyčerpání organismu. To byl znamenalo, že není jasné, co se vlastně v Egyptě v pokoji 6343 s červenci 2013 stalo.

psali jsme: Podivné okolnosti případu Kramný: Repitva v Ostravě, při které bylo deset odborníků na dvě již pitvaná těla

Nové posudky znalců v čele s profesorem Ivo Šteinerem vznikly až po rozhodnutí obecných soudů. Dříve to nebylo možné, protože aktéři případu odmítali vydat vzorky srdcí.

Vzorky byly vydány až poté, co se to spolku Šalamoun podařilo prosadit interpelace v parlamentu díky spolupráci s poslankyní Janou Černochovou (ODS), bývalou ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (ANO) a dalšími poslanci.

Soud o obnovu případu Petra Kramného proběhne u Krajského soudu v Ostravě. Rozhodovat bude s největší pravděpodobností soudkyně Gilová, která poslala na základě již vyvrácených a nepřímých důkazů Petra Kramného na 28 let do vězení za vraždu.

psali jsme: Exkluzivně: Nahrávky rozhovoru Kramného s pojišťovnou jasně dokazují, že byl těsně před zhroucením – a soud se tedy mýlil

Očekávám, že se bude u soudu v Ostravě rozhodovat o obnově řízení v řádu měsíců, odhadem tak za půl roku,“ řekla exkluzivně Security magazínu obhájkyně Petra Kramného JUDr. Jana Rejžková.

Tři nové znalecké posudky pěti renomovaných odborníků přinášejí zcela nové světlo na případ Petra Kramného, kdy zcela zásadně zpochybňují skutkový stav celé věci a to, že příčinou smrti Moniky a Kláry Kramných dne 30. 7. 2013 byla vražda elektrickým proudem.

U soudu o obnově procesu budou svědčit všichni soudní znalci, kteří vydali znalecké posudky. Na jedné straně to tak bude znalec Vorel, který dělal část svého posudku jen podle fotografií, na straně druhé profesor Šteiner, který je jako expert na patologii srdce nejvyšší autoritou v případu a odmítá verzi s elektřinou.

Celkem figurovalo v případu Kramný 15 soudních znalců, z nichž 10 se vyjádřilo ve prospěch Petra Kramného. Na celkem pět znalců z obou stran jsou podána trestní oznámení pro podání falešného posudku.

Na téma záhadné smrti v Egyptě nyní vyšla kniha Případ Kramný: Všechno je jinak od novináře a vydavatele Ondřeje Höppnera, která přináší pohled hluboko do zákulisí celého případu.

 

Autor: hop

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.