EXKLUZIVNĚ: Zkrat ostrahy Masarykova nádraží? Ozdobil uniformu přeškrtnutou mešitou a šel do služby. Naposled

EXKLUZIVNĚ: Zkrat ostrahy Masarykova nádraží? Ozdobil uniformu přeškrtnutou mešitou a šel do služby. Naposled
Popisek: Strážný Securitas, Masarykovo nádraží
15 / 03 / 2018, 09:30

„Frajeřinka“, která se neobešla bez následků. Tak by se dalo shrnout odhodlání zaměstnance bezpečnostní agentury Securitas, který se rozhodl dát najevo svůj světonázor během výkonu služby na Masarykově nádraží.

 Redakce Securitymagazin.cz získala minulé pondělí ze spolehlivého zdroje fotografie pracovníka ostrahy na Masarykově nádraží, ze kterých je patrné, že na uniformě se nacházejí nášivky (nálepky), které zde nemají co dělat.

„ Bylo to lehce po páté hodině. Na jednom z dvojice strážných, která postávala respektive pobíhala po areálů nádraží jsem uviděl symboliku přeškrtnuté mešity, něco podobného, možná stejného, co používá hnutí Islám v ČR nechceme. Tu měl nalepenou na uniformě pod pravým prsem. Na levém rukávu měl zase nějakou protiunijní nálepku, text jsem ale přesně neviděl,“ uvedl zdroj redakce, který pořídil fotografie.

psali jsme: EXKLUZIVNĚ: Kauza Angelov odhaluje totální bordel: Schizofrenici na svobodě, agentura SSI nastrkuje dceřinky a policisté se přetahují o vinu s ochrankou

Redakce následně požádala o vyjádření České dráhy, které Masarykovo nádraží spravují. „O tomto případu víme. Věc byla okamžitě po zjištění řešena se zástupci civilní bezpečnostní služby a s jejím zaměstnancem a došlo k rychlé nápravě,“ uvedl mluvčí ČD Petr Štáhlavský. Podle dalšího šetření ČD se jednalo o ojedinělý případ, nicméně i tak Dráhy zvýšily v rámci kontrolní činnosti výkonu služby agentury dohled na správnou ústrojovou kázní. „Zároveň došlo k proškolení všech strážných civilní bezpečnostní agentury na našich zakázkách ve věci ústrojové kázně, stavu uniforem a možných postihů, pokud nebudou předepsaná pravidla dodržena. Konkrétní zaměstnanec, který v uvedeném případě pochybil, je podle našich informací spolehlivý a jednalo se o ojedinělé pochybení, které bylo řešeno důtkou a okamžitou nápravou stavu uniformy,“ doplnil vyjádření Štáhlavský. Jenže podle zjištění redakce u důtky nezůstalo. Zaměstnanec byl pozván „na kobereček, a k jeho škodě nedokázal nadřízeným svoje jednání racionálně vysvětlit.  

„Porušil etický kodex společnosti, směrnici pro výkon služby i směrnici obecnou a na základě osobního pohovoru s oboustrannou dohodou byl s dotyčným ukončen pracovní poměr,“ sdělila redakci PR manažerka společnosti Securitas Milena Chroustová. Podle agentury se zaměstnancem nikdy předtím pracovní potíže nebyly a vždy si svoje povinnosti plnil řádně a svědomitě. „Velmi nás tato událost mrzí, došlo však k rychlému řešení nepřijatelného chování našeho pracovníka, které bylo nejen v rozporu s předpisy, ale i se samotnými hodnotami společnosti Securitas,“ doplnila Chroustová.

čtěte také: Unie soukromých bezpečnostních agentur kritizuje návrh zákona  


Podle specialisty komerční bezpečnosti Davida Rožka se vedení Securitas zachovalo tvrdě, nicméně správně. „ Nedivím se, že vedení sáhlo nakonec k exemplárnímu potrestání strážného. Radikální symboly na uniformu rozhodně nepatří. Podle mých informací tento případ ale není ojedinělý a v budoucnu by se těmito excesy mohla zabývat Etická komise, kterou by jako orgán mohl zřídit nový zákon o SBS,“ uvedl Rožek.

Společnost Securitas vyhrála v roce 2012 tendr Českých drah na ostrahu dep, stanic a vlakový doprovod za přibližně 317 milionu korun. Smlouva s agenturou byla podepsána na dobu neurčitou, s očekávaným plněním na čtyři roky, nicméně v souvislosti s převodem většiny nádraží z ČD na SŽDC došlo i k převodu smluvních závazků.  Výjimku tvoří právě jen Masarykovo nádraží v Praze a brněnské nádraží.  

autor: Jan Blažek

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace