Exkluzivní svědectví: Vrbětice? Diletantismus policejních funkcionářů. Chovanec chybu uznal

Exkluzivní svědectví: Vrbětice? Diletantismus policejních funkcionářů. Chovanec chybu uznal
23 / 11 / 2017, 19:00

Lidé, kteří vynášeli zbraně z okolí vybuchlých skladů ve Vrběticích na Zlínsku, byli zadrženi a policie podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) nechybovala. Její pochybení odmítl i policejní prezident Tomáš Tuhý a krajský šéf policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček.

„Nenašel jsem zde zatím žádné pochybení ze strany policie, spíše naopak,” podotkl Chovanec. Policie v souvislosti s krádeží střelných zbraní a výbušnin z okolí skladů vyšetřuje pět lidí.

Jenže jaká je realita? Securitymagazin.cz měl možnost hovořit s policisty, kteří areál střežili, a dokonce likvidovali v době výbuchů. Přinášíme jejich autentická svědectví včetně fotografií.

První výbuch: 16. 10. 2014

Sklad č. 16 obsahoval 50 tun munice, která byla po výbuchu 16. října 2014 odhozena do vzdálenosti až 800 metrů. Při výbuchu byli zabiti dva zaměstnanci společnosti Imex Group, která si sklad pronajímala od státního podniku Vojenský technický ústav.

„Muniční sklad nebyl zanesen do krizového plánu Zlínského kraje. Zasahující hasiči tak neměli tušení, k jakému typu požáru vyjíždějí, což je vystavilo riziku,“ uvádí první svědek.

Jak policie hlídala areál po prvním výbuchu? Jak ostražitě a jak intenzívně, když se spekuluje o jeho úmyslném iniciování? Jak bylo zajištěno místo činu? „Šlo festival diletantství a neschopnosti odpovědných funkcionářů,“ dodává svědek. „Hejtman navíc později nevyužil své pravomoci vyhlásit stav nouze a nepožádal o pomoc armádu.“

Nejtristnější bylo podle svědka vybavení policistů. „Šlo o zastaralé balistické vesty třídy ochrany TON III (proti noži) s přídavnými panely zesilujícími odolnost v místě vložení panelu proti ráži 9x19. Dále o balistické helmy. V teoretickém případě by při náhodné iniciaci munice od samopalu 7,62x39 byla ochrana v podstatě k ničemu,“ konstatuje svědek a popisuje perličku: „Zlínská hlídka používala ještě vojenskou plechovou helmu v khaki barvě.“ (Viz foto svědka).

psali jsme: Tkadleček utržený ze řetězu. Metody zlínského policejního šéfa řešil premiér i ombudsmanka

Chovanec v tomto případě chybu uznal. V dokumentu (viz příloha), který má Securitymagazin.cz k dispozici, je v odpovědi ministra vnitra uvedeno, že citujme: „Dle vyjádření policejního prezidia ČR došlo k chybnému poskytnutí informace o počtu a exspiraci ochranných prostředků u SPJ Praha v důsledku pozdní aktualizace předmětných údajů ze strany Krajského ředitelství Hl. m. Prahy v systému EKIS a následného neověření takto poskytnutých údajů Policejním prezidiem ČR. Takový postup považuji spolu s policejním prezidentem za nepřijatelný, přičemž policejní prezident se zavázal věnovat validitě údajů vedených v databázi EKIS zvýšenou pozornost.“

Druhý výbuch 3. 12. 2014

O tři dny později, 3. prosince 2014, došlo ve skladu číslo 12 k dalšímu výbuchu munice. Sklad obsahoval 13 tun výbušnin, evakuováno bylo 430 obyvatel okolních obcí. Podle vyjádření právního zástupce Imex Group byla v objektu uskladněna dělostřelecká munice a samopaly. Sklad podle jeho názoru nemohl samovolně explodovat.

„V rámci likvidace jezdili na místo kromě dalších i policisté SPJ (speciální pořádková jednotka - pozn. red.) Praha, do které patřím. První dny byl velký chaos a venku samé bláto. Organizace byla naprosto nezvládnutá ze strany zlínských funkcionářů. Neschopnost a strach cokoliv rozhodnout v přímém přenosu,“ podotýká druhý svědek.

Díky diletantismu se podle něj stalo, že policisté byli bez oběda, který nebyl zajištěn. „Sbírali jsme na přilehlých loukách fragmenty střel. V případě nálezu podezřelého kusu řešil situaci pyrotechnik. To bylo relativně v pohodě. Míra rizika ne extrémní, ale jinak nejistá,“ líčí.

Šlo o náročnou práci, kdy byly policisté celý den v rozmáčeném terénu v balistické vestě a helmě. Pak následoval odjezd zpět do Prahy. „Po několika dnech někdo s větší dávkou rozumu a organizačních schopností zařídil ubytování policistů v Luhačovicích v lázeňském domě ministerstva vnitra, který do té doby nebyl plně využitý,“ upozorňuje svědek.

psali jsme: „Kolotočáři“ Kočkovi (ČSSD) hrozí deset let. Škoda kvůli krácení daně činí 430 milionů. Máme spis

Razantní změna nastala po nasazení armády a vybudování logistického zázemí. Armáda také zajišťovala ostrahu vnějšího perimetru prostoru. „Bez armády by policie opatření takového rozsahu personálně stěží zvládla. Navíc ji v roce 2015 čekala migrační krize. Ale chaos v prvních dnech naznačil, že na krajském ředitelství ve Zlíně nejsou všichni lidé na svých místech správně,“ zmínil.

Kdo tu legraci zaplatí?

Má stát právo platit z peněz daňových poplatníků takovou akci, která vznikla v důsledku selhání či pochybení soukromého subjektu? „Asi to stát zaplatí, protože svůj podíl na vzniklé situaci má právě krizový manažer z krajského ředitelství policie ve Zlíně. A svůj podíl má vlastník areálu, což byl Vojenský technický ústav,“ míní policista.

Zde lze poukázat na to, že záchranné práce jsou „práce na záchranu života a zdraví“, například při dopravní nehodě, kdy policisté zastaví krev a vytáhnou zraněného z vozu. Trvají jen poměrně krátký čas, než předají oběť nehody lékařům. Poté nastupují likvidační nebo odklízecí práce: odklizení vozidla z vozovky, sesbírání střepů, likvidace oleje. V praxi trvají delší dobu. Záchranné práce platí stát, ale likvidační už ten, kdo nehodu způsobil.

Podobný postup bude ve Vrběticích uplatněn asi jen těžko, přičemž areál není nejspíš dostatečně chráněn dodnes, když odtamtud lidé odnášeli zbraně a výbušniny.

Tuhý: Opatření jsou adekvátní

Policie v souvislosti s jejich krádeží vyšetřuje pět lidí. Dva z nich už byli obviněni z nedovoleného ozbrojování, za což jim hrozí až osm let vězení. „Část ukradených zbraní se pokusili prodat,“ řekl ředitel Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček. Stíhaní muži ve věku mezi 20 až 35 lety ze Zlínského kraje podle něj do areálu muničních skladů neoprávněně vnikli opakovaně od přelomu let 2016 a 2017 do letošního jara.

„Šlo o tři až šest případů. Při domovních prohlídkách byly u podezřelých i dalších lidí zadrženy zhruba dvě desítky střelných zbraní – samopalů, ale také necelých 20 kilogramů výbušnin,“ uvedla policie.

„Opatření, která jsou v souvislosti s areálem, jsou v tuto chvíli adekvátní,” uvedl Tuhý, který nemá jedinou indicii o tom, že by ostraha areálu selhávala.

Tkadleček doplnil, že v areálu už není žádná funkční munice. Podle Tkadlečka je nyní asi 40 procent areálu vyčištěno plošným pyrotechnickým sběrem a pět až deset procent je vyčištěno hloubkovým pyrotechnickým průzkumem. Zásah policie by měl skončit ke konci příštího roku.

psali jsme: Policistka se zastřelila kvůli nadřízenému. Známe podrobnosti

V listopadu 2015 podal státní zástupce obžalobu na pět lidí a dvě firmy kvůli skladování zakázané munice ve skladu ve Vrběticích. Obžaloba se týká firem Excalibur Army a Real Trade. Podle státního zástupce bylo v objektu skladováno asi 500 protipěchotních min typu MON-100 a MON-200, které jsou podle něj zakázány jak právními normami České republiky, tak i mezinárodněprávními normami vycházejícími z Ottawské konvence.

Na kolik si přišel zlínský funkcionář Tkadleček?

Policejní prezidium obdrželo 21. června 2017 žádost o informace podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím ohledně odměn šéfa policie Zlínského kraje Jaromíra Tkadlečka, který je klíčovým funkcionářem ve věci ostrahy vybuchlých skladů ve Vrběticích. Na kolik si Tkadleček přišel, a to od prosince 2015 do současné doby? 

Příloha 1:  Vyjádření ministra vnitra

odměny-Tkadleček

 Příloha 2: Vyjádření ministra vnitra

SPJ

Foto svědka: Zastaralé helmy, které používali zlínští policisté při likvidaci výbuchů

helma1

 helma2

 

Tagy článku

-->