EXKLUZIVNÍ VÝPOVĚĎ policisty z URNY po letech: Kajínek obracel pistoli proti sobě

EXKLUZIVNÍ VÝPOVĚĎ policisty z URNY po letech: Kajínek obracel pistoli proti sobě
13 / 05 / 2017, 14:15

Redakci Securitymagazin.cz se podařil získat svědectví jednoho z dnes již bývalých policistů Úvaru rychlého nasazení Lumíra Němce, který se účastnil zadržení vězně na útěku Jiřího Kajínka v prosinci roku 2000. Ten redakci popsal, jak zaskočený Kajínek obracel zbraň proti sobě.

 

 Tehdy naprosto neznámý odsouzený vrah Jiří Kajínek se pokusil na konci října 2000 o útěk z nejstřelenější věznice v ČR Mírova a uspěl. Vyhnul se kulkám ze samopalu službu konajícího strážného a dostal se pomocí skvělé fyzické kondice vyztužené 1500 kliky denně do bezpečí. Rovných 40 dní strávil na svobodě převážně na pražském sídlišti Velká Ohrada, v bytě u Marie Černé, vdovy po jednom z Orlických vrahů. Policejní zásah přišel zčistajasna a uprchlého vězně překvapil. 

„Akce se zúčastnili ti zásahové týmy. Jeden šel oknem do kuchyně, druhý se pokoušel vniknout hlavními dveřmi a třetí, kde jsem byl i já, přes balkon. Právě náš tým se dostal do bytu jako první a překvapil Kajínka v zadním pokoji,“  vzpomíná na detaily po letech Němec.

 Policisté předpokládali, že má u sebe zbraň, proto jako první vyrazil proti překvapenému vězni policista s neprůstřelným štítem a jal se Kajínka zpacifikovat. „ Vidím to jako dnes,  Kajínek měl v ruce zbraň a začal si ji obracet k hlavě. Bylo mu jasné, že kdyby otočil hlaveň proti nám, je namístě mrtvý,“ pokračuje v líčení přepadovky dnešní instruktor společnosti Thor Tactical. „Na záběrech kamery tato scéna zachycena nebyla právě pro to, že kameraman vcházel z bezpečnostních důvodů do místnosti až jako jeden z posledních,“ vysvětluje Němec. Na videu ze zatýkání už je pouze záběr, kterak Kajínkova pistole leží u postele. Kdyby se chtěl Kajínek zastřelit udělal by to podle Němce už tenkrát. „ V každém případě bylo na něm jasně vidět, že se do vězení už vrátit nechce.“ Uzavřel Němec. 

Jiří Kajínek nikdy nepřestal doufat, že se ještě jednou dostane na svobodu a jeho naděje nezůstaly nevyslyšeny. V pátek mu prezident republiky Miloše Zemana udělil milost. Před třemi týdny vyjádřil obavy nad jeho propuštěním jediný očitý svědek střelby Vojtěch Pokoš, jehož svědectví poslalo Kajínka za mříže. Kajínek minulý týden poslal přes Securitymagazin.cz Pokošovi vzkaz. 

více zde: Nemocný Kajínek z vězení: Mám vzkaz pro svědka, který mě poslal na doživotí

                                                                   Záběry ze zadržení jsou v první minutě videa

 

autor: Jan Blažek

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace