Spiknutí s cílem vést koordinované útoky v Evropě není nic nového. Již několikrát se takový záměr nezdařil, například na konci srpna 2010.
"V oblastech obsazených IS jsme nyní svědky verbování skupin mladých Evropanů a jejich výcviku s cílem poslat je zpět do země jejich původu, aby tam udeřili. Mají potřebné doklady a zbraně, znají jazyk a místo. Hodně jich zatýkáme, je ale nutné připustit, že jsme zavaleni počtem. Někteří projdou, někteří už prošli," uvedl jistý představitel protiteroristických sil, který si přál zůstat v anonymitě. Zdroj: ČTK 30.1.2015
Nedávná zatčení džihádistů, kteří se vrátili z "území svaté islámské války", tyto obavy podle tohoto představitele ještě zvýšila. "Vidíme, že se vracejí krajně radikální a bojeschopní lidé, kteří tam měli zůstat. Některé vyhnalo bombardování ze strany Rusů, kteří při sebemenším podezření na přítomnost džihádistů v nějaké vesnici zpustoší celou oblast. Jiní se vracejí domů, aby provedli mise v Evropě. Dříve jsme viděli vracet se hlavně lidi, kteří se spletli, kteří si neuvědomili, jak válka bolí. Nyní jsme svědky návratu lidí, kteří vědí, co chtějí."
„Kolabující Evropa může ohrozit i existenci NATO“, i to zaznělo na konferenci Aktivní záloha ozbrojených sil ČR – Výzvy a příležitosti
11.1.2015 / Paříž (AFP) -Teroristé se při pařížských útocích hodně poučili. Byla to ale jen zkouška, letos má dojít k simultánnímu teroristickému útoku a záleží jen na bezpečnostních silách, zda budou schopné rychle a efektivně reagovat. Alespoň to tvrdí francouzští experti.
Pouhý týden od začátku nového roku byl ve Francii zaznamenán první pokus o teroristický útok na policejní stanici v Paříži, odborníci na boj s terorismem mají ale mnohem vážnější obavy o bezpečnost v Evropě v letošním roce, píše server businessinsider.com ve svém článku z 9. ledna.
Bezpečnostní analýza útoku v Paříži: Současná protiteroristická opatření nefungují.
Listopadové teroristické útoky v Paříži, při kterých zabili džihádisté 130 lidí, jsou údajně pouhou předehrou toho, co se má stát v letošním roce. Podle odborníků je to jen začátek mnohem horších útoků a server cituje jednoho z vysokých francouzských protiterostických úředníků:
"Bohužel si myslím, že to co se stalo v roce 2015, nebylo vůbec nic. Pohybujeme se směrem k evropskému 11/9...hrozí koordinované teroristické útoky současně v několika zemích ve stejný den. Víme, že teroristé na této možnosti pracují," uvádí pod podmínkou anonymity.
"O teroristickém útoku jsme věděli a čekali jsme ho," uvedl západní diplomat
Teroristická skupiny islámský stát prováděla a provádí nábor nových bojovník z Evropy, které proškoluje s cílem poslat je zpět do jejich domovských zemí k provedení útoků. "Mají potřebné falešné dokumenty, jazykové znalosti, znají místa útoků, řada z nich je vybrojena. Je třeba si přiznat, že jsme zahlceni podobnými informacemi. Někteří z těchto vyškolených teroristů se už vrátili zpět domů."
Nedávné zatčení džihádistů, kteří se vrátili z bojů v Sýrii a Iráku, jenom potvrzuje obavy tajných služeb. "Mění se i jejich profily. Jsme svědky návratu ultraradikálních mladíků, kteří mají bojové zkušenosti, které získali v bojích po boku IS. Dříve se vraceli lidé, kteří dodatečně uznali svojí chybu a kteří si jí uvědomili až pozdě. Teď přichází teroristé, kteří jsou odhodlaní zaútočit za každou cenu."
Od teroristických útoků v Bombaji se tajné služby a bezpečnostní odborníci obávali, že se podobné útoky odehrají v některém evropském velkoměstě. Jejich obavy se naplnily.
Tváří v tvář nepříteli, který je šťastný, že zemře a vezme sebou co nejvíc obětí se francouzské bezpečnostní síly urychleně připravují na tento útok s cílem urychlit rychlost reakce na podobný útok. "Zpoždění mezi zahájením útoku a příjezdem zásahových sil bude existovat vždy, ale musíme snížit tuto reakční dobu co nejví," řekl plukovník Hubert Bonneau, šéf elitních policejních zásahových jednotek GIGN agentuře AFP.
"V klubu Bataclan trvalo teroristům zavraždění 90 lidí pouhých 20 minut. Ale policii trvalo dvě a půl hodiny po zahájení útoku, než získala informace o uspořádání budovy a poloze útočníků." Podle něj je tato hrozba teroristických útoků nová v tom, že útočníci neberou klasická rukojmí tak jako v minulosti.
"Pokud vzali útočníci rukojmí, čas pracoval ve prospěch bezpečnostních sil. Pokud ale nebudeme schopní zasáhnout co nejrychleji, potom je možné, že bude více obětí. To je poučení, které jsme získali z útoků 13. listopadu. Musíme změnit způsob zásahu, musíme být schopní co nejrychlejší a co nejpřesnější protiakce, jak jen to je možné" řekl.
Staronová hrozba terorismu pro Evropu. Terčem útoku jsou a budou měkké cíle.
Yves Trotignon, bývalý analytik francouzské zpravodajské služby DGSI uvedl, že se "učí" i teroristé. "Jsou mnohem rychlejší a efektivnější než kdykoliv dřív, když ještě útočili teroristé z Al-Kájdy. Po útoku na Bataclan se naučili, že nemají používat k vzájemnému dorozumívání mobilní telefony, které mohou být sledovány. Jsou inteligentní, rychle se učí, vstřebávají nové informace, teď už také vědí, že by je výbušniny mohly prozradit, že zanechaly spoustu stop. Zjistili také, že se "osvědčily" pistole a útočné pušky. Také vědí, že nám trvalo dlouho, dvě a půl hodiny, než jsme přešli k protiakci."
"Několikanásobný a simultánní teroristický útok je součástí nejhoršího scénáře pro rok 2016," řekl Trotignon a doplnil "Vím, že v evropských hlavních městech, zejména v Londýně, pracují na této teorii. Nejsme to jen my, kdo se poučil, stejně tak to udělali džihádisté. Učí se rychle. A pokud se zlepší kvalita útočníků, budeme mít problém." Na závěr tvrdí, že mezi profesionály na bezpečnost panuje "hrozný pesimismus" pro rok 2016. "Možná, že budeme říkat, že rok 2015 byl jen zkouška," dodal závěrem.