Experti tvrdí, že skandál s krádeží e-mailů vyvolalo Rusko

Experti tvrdí, že skandál s krádeží e-mailů vyvolalo Rusko
Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační obrázek
27 / 07 / 2016, 08:00

Washington (ČTK) - Experti, kteří studovali dokumenty o hackerském útoku na servery americké Demokratické strany, podle agentury AP potvrzují podezření o ruském podílu na incidentu.

O něm se soudí, že měl ovlivnit prezidentské volby v USA. Podle britského bezpečnostního konzultanta Matta Taita "všechny důkazy svědčí proti Moskvě".

Soubor téměř 20.000 e-mailů obsahoval většinou neškodnou stranickou korespondenci, některé z nich ale údajně naznačují, že vedení strany v primárních volbách dávalo přednost Hillary Clintonové před Berniem Sandersem. Skandál vyvolal bouřlivé protesty Sandersových stoupenců a zkomplikoval průběh nominačního sjezdu demokratů.

Rusko podíl na dubnovém hackerském útoku odmítá, kremelský mluvčí Dmitrij Peskov obvinění nedávno označil za absurdní a paranoidní. Tait a další odborníci mají prý ale řadu důkazů, které ruskou stopu potvrzují. Některé z nich poskytla kalifornská firma CrowdStrike, kterou si demokraté najali k vyčištění napadené počítačové sítě.

Ve zprávě zveřejněné minulý měsíc firma napsala, že dva útoky na servery směřovaly z Ruska. Některé stopy ukazují, že útočné soubory prošly počítači konfigurovanými v Rusku. Existují rovněž náznaky, že stejní hackeři jsou odpovědni i za jiný útok, namířený loni proti německému parlamentu. Šéf německé kontrarozvědky tehdy v neobvyklém prohlášení otevřeně označil za původce Moskvu. Ze strany Kremlu to podle něj nebyla pouhá špionáž, ale přímo sabotáž.

"Německá kontrašpionáž ví obvykle o Rusech všechno. Když Rusko konkrétně jmenují, pak to je třeba brát doopravdy vážně," řekl novinářům německý expert Thomas Rid.

Ukradené soubory elektronické pošty v pátek zveřejnil server WikiLeaks. Jeho zakladatel Julian Assange prohlásil, že neexistuje žádný důkaz o ruském podílu na této operaci.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.