Export americké demokracie do Sýrie?

Export americké demokracie do Sýrie?
29 / 02 / 2016, 09:15

USA se údajně připravují na roztržení Sýrie.

Václav Danda se na serveru Protiproud zamýšlí nad důsledky křehkého příměří v Sýrii, které je dodržováno od soboty. Bohužel si prý nemůžeme myslet, že jde o dlouhodobější záležitost. Toto příměří totiž ukazuje na jasný krach plánů Spojených států se Sýrií. A to si Washington nenechá líbit. Pro všechny případy proto pracují Američané s plánem B.

VIDEO: Rusko - americká proxy válka v Sýrii. Příměří je nereálné.

Boje v západní Sýrii se ve většině oblastí zastavily poté, co v sobotu vstoupila v platnost dohoda o příměří zprostředkovaná Spojenými státy a Ruskem.

Ministr zahraničí Spojených států John Kerry ale hned v sobotu upozornil, že Spojené státy počítají s „plánem B“, pokud nebudou ruská či syrská vláda dodržovat podmínky příměří. Co to znamená? Syrští rebelové by např. mohli dostat k dispozici rakety země-vzduch, které by mohly představovat hrozbu pro ruské stíhačky a vrtulníky. Stejný postup Američané zvolili už v 80. letech 20. století v Afghánistánu. A Sovětský svaz byl tehdy donucen přiznat porážku.  Plán B možná zahrnuje další pokus o rozdělení Sýrie.  

Saudská Arábie již oznámila, že bude možné syrské umírněné opozici dodat právě rakety země-vzduch. Zdá se však, že Turecko zůstane stát stranou. Pro teď. Rusko totiž dalo najevo, že je připraveno použít i jaderné zbraně, pokud se v syrském konfliktu výrazněji angažují Turci. Možná právě to tureckého prezidenta Erdogana odradilo.

Chce Turecko skutečně iniciovat třetí světovou válku?

Nesmíme však zapomínat, že je Turecko také členem NATO. Aliance posílí svou vojenskou přítomnost ve střední Evropě i v Pobaltí. To podle Dandy ukazuje, že v soupeření s Ruskem Západu, resp. Spojeným státům, zdaleka nejde jen o Sýrii. Zdroj: ParlamentniListy.cz

Tagy článku

-->