Exprezident Sarkozy řekl "Schengen je mrtvý" a sklidil bouřlivé ovace

Exprezident Sarkozy řekl &quote;Schengen je mrtvý&quote; a sklidil bouřlivé ovace
Autor fotografie: World Economic Forum licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic license
07 / 01 / 2016, 11:45

"Zastavte tuto naivitu. Je třeba si přiznat, že pouze jeden syrský uprchlík z deseti má schopnosti a šanci proniknout na trh práce," pronesl starosta Antverp.

O projevech bývalého francouzského prezidenta i starosty Antverp včera informoval belgický server knack.be a dnes už Sarkozyho slova cituje britský express.co.uk. Oba totiž kritizovali neschopnost unijních států vypořádat se s migrační krizí a riziko související s muslimským extrémismem a teroristickými útoky.

Evropská komise se obává, aby kvůli množícímu se zavádění hraničních kontrol fakticky neskončil volný pohyb v rámci Schengenu. Němci, Švédové a Dánové se sejdou k jednání o hraničních kontrolách, které tyto země v poslední době kvůli uprchlické krizi zavedly. Cestující teď musí procházet kontrolami na hranicích mezi Německem a Dánskem i Švédskem a Dánskem, přestože všechny tři země jsou členy schengenského prostoru. Jejich zástupci budou situaci řešit s Evropskou komisí. Zdroj: rozhlas.cz

Sarkozy se na sjezdu obchodní komory v belgických Antverpách před několika stovkami podnikatelů vyjádřil k současnému dění kolem uprchlické krize v Evropě. Ještě před tím se ujal slova antverpský starosta Bart De Wever, který řekl, že s ním "do značné míry sdílí své vize v oblasti bezpečnosti, hospodářství a přistěhovalectví" v EU. 

Sarkozy, který byl loni zvolen do čela hlavní opoziční pravicové strany Republikáni (LR) má velký zájem kandidovat v příštích prezidentských volbách ve Francii. 

Svoji řeč De Wever zahájil s odkazem na loňské teroristické útoky ve Francii a upozornil i na útoky islámistického hnutí Boko Haram v Nigérii. Podle De Wevera "Muslimský extremismus včetně domácího je největším problémem Evropy hned po nacismu a stalinismu." Potom vyzval EU ke zpřísnění imigrační politiky a doslova řekl: "Zastavte tuto naivitu. Je třeba si přiznat, že pouze jeden syrský uprchlík z deseti má schopnosti a šanci proniknout na trh práce."

Sarkozy opakovaně vyzval k ukončení evropského schengenského prostoru a stejně jako loni navrhl, aby se pravomoci z Bruselu vrátily zpět jednotlivým národním vládám. "Schengen I musí být okamžitě pozastaven a musí být nahrazen Schengenem II, ve kterém budou jen ty členské země, které se již dříve dohodly na stejné přistěhovalecké politice. Je naprosto jasné, že evropská migrační politika selhala."

Švédsko zavádí kontrolu totožnosti cestujících ještě před vstupem do země.

Sarkozy vidí budoucnost Evropské unie jako místo pro "velké projekty", ale členským státům musí být ponecháno jejich rozhodování v národních záležitostech. Rovněž prohlásil, že Schengenská smlouva, tak, jak je nyní formulována, by měla být prohlášena za "mrtvou", podle něj to "takhle fungovat nebude. A byl to opravdu zvláštní nápad otevřít hranice bez společné evropské migrační politiky. Nebyli jsme schopni ani vytvořit seznam tzv. bezpečných zemí. Je zapotřebí stanovit nová a jednotná pravidla.

Jak napsal britský deník express.co.uk "Bývalý francouzský prezident sklidil na konci své odvážné řeči bouřlivé ovace." 

Přituhuje. Dánsko zavedlo s okamžitou platností dočasné kontroly na hranici s Německem

Tagy článku