Exšéf analytiků ÚOOZ Jiří Ráž exkluzivně pro SM: Vláda data AIRBNB získala pro daňovou správu legálně

Exšéf analytiků ÚOOZ Jiří Ráž exkluzivně pro SM: Vláda data AIRBNB získala pro daňovou správu legálně
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační obrázek
01 / 08 / 2018, 09:00

Získávání dat legální cestou je v dobách GDPR stále těžší a těžší. Přesto bezpečnostní manažeři nemusí na prověrky zapomenout.

Klíčem jsou specialni softwary a znalosti, které má například firma Supreme Analytics. Jednatelem této tajuplné společnosti je bývalý šéf analytiky ÚOOZ a dnes podnikatel Mgr. Jiři Ráž. Pro SM poskytl komplexní analýzu tématu, který hýbe českým internetem. Nejlépe téma asi vystihl titulek Lidových novin, kde napsali:

Finanční správa kontroluje pronajímatele přes Airbnb, není jasné, odkud o nich má údaje

Jak dostupná jsou data z Airbnb?

Hospodářské noviny a Lidové noviny přinesly informaci o tom, že finanční správa vlastní analytickou činností získala data ze služby Airbnb a započne s finanční kontrolou ubytovatelů, kteří tyto služby poskytují.

Ve zveřejněné zprávě chybí základní informace – upřesnění rozsahu získaných dat. Neboť v principu se může jednat o:

a)       prostý výčet nemovitostí/lokalit, které jsou prostřednictvím Airbnb nabízeny, nebo o
b)      detailní informace ze služby Airbnb včetně plateb, délce pronájmu, informace o hostech atd.

Pojďme se tedy podívat, jak složité je získat data ze služby Airbnb. 

Airbnb není banka

Společnost v poslední verzi dokumentu „Airbnb Privacy Policy“ z 16. dubna 2018 v čl. 3.5 výslovně uvádí, že Airbnb a Airbnb Payments mohou sdělovat vaše informace včetně osobních údajů soudům, orgánům činným v trestním řízení nebo vládním orgánům v takovém rozsahu, v jakém to zákon požaduje nebo dovoluje.

V čl. 6.4 tohoto dokumentu Airbnb výslovně připouští, že si může ponechat část vašich osobních údajů i poté, co požádáte o zrušení uživatelského účtu a vymazání vašich dat. Airbnb to odůvodňuje oprávněnými obchodními zájmy jako je odhalování a prevence podvodů a zvyšování bezpečnosti.

V čl. 3.9 a 3.10 Airbnb popisuje, že v některých jurisdikcích (zřejmě s agilní finanční správou, hrozící zákazem), ve kterých firma úzce spolupracuje s tamní finanční správou, služba Airbnb sama usnadňuje inkaso poplatků a daní a pronajímatel službě uděluje generální souhlas s poskytováním informací o pronajímateli, hostech, rezervacích, platbách atd.

Z výše uvedeného je patrné, že státní orgány mají alespoň teoretickou možnost získat data ze služby Airbnb. Jinou otázkou je však nutnost a administrativní složitost mezinárodní spolupráce.

Jak získat data z Airbnb?

Vysoká škola podnikání a práva v loňském roce vypracovala pro Úřad vlády ČR analýzu k využívání služby Airbnb pomocí dat, které získala z placené služby AirDNA, která se „živí“ přeprodejem dat z Airbnb.

Služba se nachází na adrese //www.airdna.co/. Využití kolumbijské národní domény indikuje zřejmě poněkud „ofenzivní“ přístup společnosti vůči Airbnb. Firma se chlubí tím, že denně grabuje až 4,5 milionu záznamů z 60 tisíc lokalit.

Jde to však i zadarmo

Získat data z Airbnb lze však i zdarma. Služba totiž čelí značné kritice z důvodů dramatického nárůstu cen nemovitostí v některých lokalitách při současném vysídlování center turisticky relevantních lokalit. V reakci na to některé technologicky zdatné skupiny (možná financované hotelovými řetězci 😊) začaly shromažďovat a zveřejňovat data z Airbnb, aby upozornily na extrémní počet pronajímaných objektů a rozsah problémů, které služba vyvolává.

Airbnb

Například webová služba Inside Airbnb (//insideairbnb.com/about.html) také grabuje data ze stránek Airbnb, tato čistí a upravuje pro další analytické zpracování včetně vizualizace.

Inside Airbnb

Služba je zdarma a svou činností chce upozornit na nepravdy spojené s Airbnb. Služba Airbnb sice původně vznikla za účelem krátkodobých pronájmů vlastního bydliště po dobu vlastní nepřítomnosti, což dodnes zdůrazňuje, avšak poněkud zamlčuje fakt, že v současnosti jde již o formu nedaněného alternativního hotelového businessu. A pomocí analýzy dat se Inside Airbnb snaží na tento problém upozornit.

Veřejně dostupná jsou i data z Prahy, která pocházejí z 21. dubna 2018. Ucelenou informaci včetně cenových parametrů lze získat až agregací informací z jednotlivých souborů, které Inside Airbnb poskytuje.

Inzerované pronájmy včetně čísel inzerátů – soubor má 38 460 řádků

Inzerované pronájmy včetně čísel inzerátů – soubor má 38 460 řádků

Cenové informace

Závěrem lze konstatovat, že řadu relevantních datových záznamů z Airbnb lze získat z otevřených zdrojů a mohla je tak získat i finanční správa. Pokud je komparuje s daty z katastru nemovitostí a z registru plátců daně, získá zcela jistě zajímavé podklady pro svou další kontrolní činnost.

Je nutné si zvyknout na fakt, že žijeme v „době datové“, která otevírá nové možnosti jak podnikatelským subjektům, tak i orgánům státní správy.

 

Autor: Mgr. Jiří Ráž, jednatel Supreme Analytics s.r.o. 

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

 

 

Tagy článku