Exsenátor Novák zaplatil kauci ve výši 15 milionů. Je na svobodě

Exsenátor Novák zaplatil kauci ve výši 15 milionů. Je na svobodě
27 / 10 / 2017, 15:00

Bývalý senátor Alexandr Novák byl ve středu po deseti měsících, které strávil v německé vazbě, předán do rukou českých úřadů. Novák, který má německé občanství, v Česku čelí obvinění z manipulace při rozdělování evropských dotací. Jelikož zaplatil kauci ve výši 15 milionů korun, je stíhán na svobodě.

O vydání informovala mluvčí vrchního zemského soudu ve Frankfurtu nad Mohanem Gundula Fehnsová-Böerová. Německá policie Nováka zadržela loni 24. prosince na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem a od té doby se místní úřady jeho případem zabývaly.

„Obviněný dříve zatčený na území Spolkové republiky Německo byl předán do České republiky a jelikož poskytl pro státního zástupce a soud dostatečné záruky, jak předpokládá trestní řád, byl propuštěn a jeho další vyšetřování bude pokračovat na svobodě,“ sdělil státní zástupce Tomáš Minx, který kauzu ROP Severozápad dozoruje. 

Podle informací deníku Právo zaplatil Novák kauci přibližně 16 milionů korun. „Věc dále nekomentujeme,“ odmítl se žalobce vyjádřit k Novákovým zárukám. Nicméně důvěryhodný zdroj z příslušného státního zastupitelství Security magazínu potvrdil konkrétní částku – a to 15 milionů korun.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.