Eytan Gilboa: Írán je větší regionální riziko než palestinský konflikt

Eytan Gilboa: Írán je větší regionální riziko než palestinský konflikt
Popisek: Ilustrační obrázek
30 / 03 / 2017, 17:30

Pro stabilitu na Blízkém východě je větší problém Írán než trvající konflikt mezi Izraelem a Palestinci. V rozhovoru s ČTK to řekl izraelský expert na mezinárodní vztahy Eytan Gilboa, který se v Praze účastní konference o bezpečnosti.

Podle něj by situaci v regionu mohla změnit k lepšímu administrativa nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ohlásil tvrdý postoj k Íránu i připravenost podpořit vyjednávání mezi Palestinci a židovským státem.

Írán podle Gilboay destabilizuje celý region. "Izrael vede mnoho strategických rozhovorů s Egyptem, Saúdskou Arábií, se zeměmi Perského zálivu. Jejich společným zájmem je obava z íránské dominance v regionu," řekl Gilboa.

Cevro - bezpečnostní konference

Íránské ambice podle něj vzrostly poté, co se podařilo uzavřít dohodu o jeho jaderném programu se světovými mocnostmi, která vedla ke zrušení ekonomických sankcí. "Írán tím získal přístup k dříve zmrazeným miliardám dolarů a jen malá část z nich mířila do obnovy země. Většina šla na rozvoj zbraňových systémů, na vývoj balistických raket," uvedl Gilboa. Upozornil, že podle dohody s mezinárodním společenstvím přitom Teherán nesmí vyvíjet rakety středního a dlouhého doletu.

Írán podle izraelského odborníka také posílila aliance, kterou uzavřel s Ruskem v Sýrii. I díky tomu podle Gilboay může Teherán zajišťovat dodávky zbraní hnutí Hizballáh, které v minulosti několikrát útočilo na Izrael.

Cevro - bezpečnostní konference

Izraelský expert v oblasti kyberbezpečnosti a mezinárodních vztahů Eytan Gilboa poskytl 30. března v Praze rozhovor redaktorovi České tiskové kanceláře. Eytan Gilboa se v Praze účastní konference Kybernetická a mezinárodní bezpečnost. Situaci podle odborníka může zlepšit Trumpova administrativa. "Trump sice řekl, že zruší dohodu s Íránem, ale nevěřím, že to udělá. Spíš bude velmi striktně trvat na dodržování každého jejího článku a bude tvrdě konfrontovat Írán kvůli každému jeho kroku, kterým se z půdorysu této dohody vzdálí," řekl Gilboa. Uvítal by také, kdyby se zlepšily vztahy mezi USA a Ruskem do té míry, že by spolu obě velmoci spolupracovaly v konfliktu v Sýrii a oslabilo by se spojenectví mezi Moskvou a Teheránem, které íránský režim dál posiluje.

Posun může Trumpova administrativa podle Gilboay přinést i v konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. "Trump už vyjádřil zájem o blízkovýchodní proces. To nejlepší, co by mohl udělat, je vytvořit podmínky pro jednání mezi oběma stranami," řekl Gilboa. Podle něj by situaci mohl nahrát i ohlášený záměr přesunout americkou administrativu z Tel Avivu do Jeruzaléma. Trump by mohl od Palestinců výměnou za ustoupení od záměru požadovat, aby k jednacímu stolu přišli bez předběžných podmínek, které kladli v minulosti.

Gilboa také podotkl, že minulá administrativa Baracka Obamy sehrála v konfliktu mezi Izraelem a Palestinci spíš negativní roli. "Tlačil Izrael k ústupkům, aniž za to očekával ústupky z palestinské strany. Pokud ale má být nějaká dohoda, musí být k ústupkům připraveny obě strany," řekl.

Řešení konfliktu nepomáhá ani Evropská unie, která se podle něj často staví na palestinskou stranu a nechce vidět problém i z izraelského hlediska. Například evropská politika speciálního označování výrobků ze Západního břehu Jordánu podle Gilboy jen přilévá olej do ohně, místo aby tlumila napětí a vedla k dialogu. Povzbuzuje totiž Palestince, aby žádali v jednáních stále víc, a Izraelce provokuje.

"Navíc tady EU měří dvojím metrem. Ve světě je mnoho okupovaných oblastí - Kašmír, Západní Sahara, konečně i Krym. A jediné speciální označení Evropské unie je pro výrobky ze Západního břehu," řekl Gilboa.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.