F-22 Raptor může být nasazen v Evropě jako součást bezpečnostního balíčku

F-22 Raptor může být nasazen v Evropě jako součást bezpečnostního balíčku
Autor fotografie: US Air Force|Popisek: F-22
22 / 06 / 2015, 07:30

Vypadá to, že vojenské síly USA ve východní Evropě mohou být brzy posíleny nejlepší stíhačkou na světě a jediným funkčním strojem 5. generace, Raptorem.

Podle tajemnice US Air Force Deborah James, může USA nasadit letku strojů F-22 Raptor do Evropy jako protiváhu ruské hrozby. V Le Bourget na leteckém dni v Paříži, tajemnice US Air Force řekla, že podle ní je Rusko "největší hrozbou", díky hybridní válce na Ukrajině a zvýšenou aktivitou ruského letectva v celém regionu Baltského moře.

Zatím USA reagovaly na tyto hrozby dvěma balíčky TSP, tvořenými postaršímy stroji F-15 a A-10s, které zůstanou v Evropě po dobu 6 měsíců, a zúčastní se řady cvičení s NATO spojenci a partnery. Do cvičení se zapojí i strategické bombardéry B-52 a B-2.

Na stole je nyní možnost nasazení letek F-22, které nebyly nikdy nasazeny v Evropě jako součást bezpečnostního balíčku TSP. Raptory se často účastní rotačních nasazení v asijsko-tichomořském regionu od roku 2009, aby ukázaly přítomnost nejvyspělejší stíhačky US v oblasti, kde roste napětí kvůli teritoriálním sporům v Jihočínském moři.

Zatímco stávající TSP zahrnují 12 letadel, 200 až 300 pracovníků pozemní podpory a vyžadují pokročilé plánování, menší balíček čtyř strojů F-22 může být rozmístěn po celém světě mnohem rychleji.

Od roku 2013 má US Air Force novou koncepci rychlého nasazení, přezdívanou "Rapid Raptor Package", který umožňuje nasadit balíček F-22s (doplněný o C-17) a podpůrnou logistiku na jakékoli základně a mít připravenou Stealth stíhačku pro bojové operace v rámci 24 hodin.

Zdroj: The Avionist

Tagy článku