F-35 poprvé překonal Atlantik

F-35 poprvé překonal Atlantik
Autor fotografie: Lockheed Martin|Popisek: F-35
11 / 02 / 2016, 18:00

Stroj italských vzdušných sil přeletěl v pátek 5.2. jako první stíhač F-35 přes Atlantik. AKTUALIZOVÁNO: fotogalerie

Letoun italského letectva F-35A přistál v USA na Naval Air Station Patuxent River v Marylandu po sedmi hodinách letu z letecké základny Lajes v Portugalsku. Letoun, který začal svou cestu na základně Cameri v Itálii v úterý, měl podle původního plánu přistát už ve středu, ale došlo ke zpoždění kvůli problémům s počasím a údržbou. Pilotem historicky prvního F-35, který přeletěl Atlantik, je major Gianmarco, jeho volací znak je "Ninja".

"Jsem skutečně hrdý, protože na naší cestě jsme nikoho nenásledovali, byli jsme první v řadě,” řekl Gianmarco, který dokončil letecký výcvik s F-35 na Luke Air Force Base loni v listopadu. “Tvoříme tu historii a to z několika různých důvodů: protože jsme stroj postavili, letěli s ním, podporujeme to a protože jsme na stejné úrovni jako místní piloti.”

F-35 letěla doprovázena dvěma C-130 a jedním strojem Eurofighter Typhoon a dvěma italskými vzdušnými tankery, nad Atlantikem tankovala F-35 celkem čyřikrát, za celou cestu od italského Cameri sedmkrát. Velké množství tankování nad mořem bylo způsobeno špatným počasím a silným protivětrem až 120 uzlů/hodinu.

F-35A Completes First Trans-Atlantic Crossing

F-35A Completes First Trans-Atlantic Crossing

F-35A Completes First Trans-Atlantic Crossing

F-35A Completes First Trans-Atlantic Crossing

F-35A Completes First Trans-Atlantic Crossing

F-35A Completes First Trans-Atlantic Crossing

Zdroj: Defense News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace