F-35 vs F-15E dopadlo nečekaným výsledkem 8:0 pro podceňovaný stíhač

F-35 vs F-15E dopadlo nečekaným výsledkem 8:0 pro podceňovaný stíhač
Popisek: Kdo z koho?
28 / 06 / 2016, 12:15

Nebo možná lépe řečeno, piloti F-15E nebyli schopni sestřelit v tzv. dogfightu stroj páté generace F-35?

Flotila strojů F-35A amerického letectva pilně pracuje na tz. počáteční operační schopnosti (IOC), které má dosáhnout během srpna až prosince 2016. Mezi činnostmi prováděnými v uplynulých týdnech, simulované nasazení poskytnulo důležitou zpětnu vazbu k prokázání schopnosti F-35 "proniknout oblastmi s vyspělou protivzdušnou obranou, poskytnout přímou leteckou podporu pozemním vojskům a lze snadnost nasazení stroje do míst konfliktů".

Sedm F-35A bylo vysláno z letecké základny Hill Air Force Base v Utahu, na základnu Mountain Home AFB v Idaho, aby stroje provedly sérii provozních testů, na kterých se podílely stíhače 4. generace F-15E Strike Eagle patřící k 366. stíhací peruti dislokované na základně v Idaho.

Zpětná vazba byla podle vyjádření US Air Force velmi pozitivní a to nejen, pokud šlo o samotné letadlo, ale i integraci se stroji F-15E. Následující tabulka zveřejněná letectvem, ale vzbudila otázky...

Ve čtvrtém sloupci je grafika informující o souboji F-15E a F-35, kdy nové stroje nezaznamenaly během vzdušných soubojů žádné ztráty. Co to tedy může znamenat?

Přestože infografika neříká, zda F-35 opětovala "palbu" na F-15E, nektěří analytici se domnívají, že F-35 dosáhnul ohromujícího skóre 8:0 nad F-15E Strike Eagle.

Může to ale také znamenat, že F-35 byly schopné dokončit svěřené mise, aniž by je agresoři v F-15E byli schopni vypátrat a sestřelit a to i přes své vybavení AESA radary, což je pro tento drahý a potížemi stíhaný stroj 5. generace skvělým vysvědčením.

A není to poprvé, F-35 dokázal již přes území chráněné stíhači přeletět i během cvičení Green Flag loni v srpnu...

Zdroj: The Aviationist

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.