Facebook sestavil gigantický solární dron

Facebook sestavil gigantický solární dron
Autor: CNN|Popisek: Dron firmy Facebook má tvar bumerangu
31 / 07 / 2015, 18:00

Facebook vytvořil obří bezpilotní letoun, který bude několik měsíců ve stratosféře a přinese internet i do dosud těžko pokrytelných oblastí.

Dron, nazvaný Aquila, bude poháněn sluncem. Vyvinula ho laboratoř společnosti Facebook. Laboratoř, která funguje teprve rok, vyvíjí technologie jako součást mise sociálních sítí s cílem „připojit všechny na světě“.

Zhruba čtyři miliardy lidí ještě nemají připojení na internet a deset procent lidské populace postrádá nezbytnou infrastrukturu, která musí být online. Aby dosáhli těchto lidí, Facebook sestavuje drony, satelity, lasery a pozemní internetové technologie.

Tento týden Facebook oznámil, že dokončil stavbu prvního velkého dronu a oznámil také další milníky svého vývoje. Vědecký tým prý vynalezl způsob jako pomocí laseru doručovat data z dronů desetkrát rychleji než je současný standard.

Facebook pracoval na dronu Aquila rok. Bezpilotní letoun je postaven tak, aby jen díky solárnímu pohonu vydržel ve vzduchu zhruba tři měsíce. Dron pak bude schopen poskytnout internet lidem v okruhu zhruba 80 kilometrů.

Aquila ještě nevzlétla, ale vědecký tým udělal několik testů. Ty budou pokračovat i následující půl rok, během něhož už by měl dron podniknout svůj první let.

Dron vypadá jako obrovský bumerang ve tvaru V, rozpětí křídel má jako Boeing 737 a je pokryt solárními panely. Je vytvořen z lehkého karbonového vlákna, které je dvakrát až třikrát silnější než ocel. Když je plně vybaven motory, bateriemi a dalším komunikačním vybavením váží 399 kilogramů.

Aquila bude vynesena héliovým balónem – během dne se bude pohybovat ve výšce 27 kilometrů, v noci okolo 18 kilometrů. Laserový systém propojí dron se zemí – facebookový tým pracoval na laserové technologii v Kalifornii a prý se jim podařilo dosáhnout rychlosti 10 GB za sekundu. To je dostatečná rychlost, která umožní statisícům lidí, aby se souběžně připojili na širokopásmý internet.

Facebook nemá v úmyslu sám provozovat letouny, ale chce spolupracovat s místními poskytovateli a vládami.

 Zdroj: CNN

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace