Facebook se zachoval ve skandálu Cambridge Analytica hanebně, data lidí byla politicky zneužita, říká v rozhovoru pro SM exšéf analytiků ÚOOZ Jiří Ráž

Facebook se zachoval ve skandálu Cambridge Analytica hanebně, data lidí byla politicky zneužita, říká v rozhovoru pro SM exšéf analytiků ÚOOZ Jiří Ráž
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0)
29 / 10 / 2018, 10:00

Vážení čtenáři, připravili jsme pro vás nový seriál nezvaný ,,Kyberšpioni 21. století“, v němž budeme každý týden publikovat zajímavé rozhovory na jednotlivé problematiky s exšéfem analytiků ÚOOZ (Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu) a v současné době jednatelem společnosti Supreme Analytics s.r.o. Mgr. Jiřím Rážem. Ten bude pro SM v exkluzivní sérii témat hovořit o kyberproblematice a aktuálních problémech s ní spojených. V prvním díle seriálu, který vychází každé pondělí, se zaměříme na skandál kolem poradenské společnosti Cambridge Analytica.

Kolem společnosti Facebook bylo v poslední době rušno hlavně ohledně skandálu s konzultační firmou Cambridge Analytica. Ta měla získat neoprávněně osobní data desítek milionů facebooku pod záminkou vyplnění jakéhosi kvízu, za jehož dokončení měl být uživatel facebooku odměněn.

psali jsme: Zuckerberg přiznal, že se sám stal obětí akcí Cambridge Analytica

                                     

Mělo jít konkrétně až o 87 milionů uživatelů. Data pak měly být využity ve prospěch prezidentské kampaně nynějšího prezidenta Donalda Trumpa. Cambridge Analytica pak získala citlivá data uživatelů facebooku prostřednictvím aplikace psychologa Aleksandra Kogana.

Britská poradenská společnost však také měla působit jako vlivový politický nástroj v České republice, Nigérii nebo Argentině.

Facebook se dopustil provinění tím, že umožnil v letech 2007-2014 vývojářům aplikací přístup k osobním údajům bez jejich souhlasu. Provalený skandál byl o to větší, že britská poradenská společnost zneužila i osobní data zakladatele facebooku Marka Zuckerberga, který tuto skutečnost potvrdil při slyšení v americkém Kongresu.

psali jsme: Exšéf analytiků ÚOOZ Jiří Ráž exkluzivně pro SM: Vláda data AIRBNB získala pro daňovou správu legálně

Facebook dostal od Britského úřadu pro ochranu osobních údajů pokutu v přepočtu zhruba 14,6 milionu korun, což ovšem vzhledem ke každoročním obrovským ziskům americké internetové společnosti působí poněkud směšně. Cambridge Analytica na sebe po provalení skandálu vyhlásila insolvenci a bylo jasné, že z něj nemůže odejít bez poskvrny.

Skandál okolo společnosti Cambridge Analytica, v níž působili I bývalí agenti MI-5, je dodnes jedním z největších skandálů, který se týká masového úniku osobních dat.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace