Facebook zavedl „Moments“ – nástroj pro bezpečnější sdílení fotografií

Facebook zavedl „Moments“ – nástroj pro bezpečnější sdílení fotografií
Autor: Facebook|Popisek: Ilustrační foto
09 / 07 / 2015, 14:00

Facebook je ve světě sociálních sítí nesporným fenoménem. Mnozí uživatelé si tuto službu oblíbili díky snadnému informování o svém aktuálním stavu i kvůli pohodlnému sdílení obsahu včetně fotografií. A právě fotografií se týká nejnovější novinka z rodiny facebookových aplikací, která nese název Moments.

Uživatelé mobilních zařízení měli dosud dvě základní možnosti, jak fotografie pořízené pomocí telefonů a tabletů připojit ke svému účtu na Facebooku a následně je sdílet. Poněkud obtížné, a tedy i značně nepopulární ruční nahrávání obsahu upozadila synchronizační funkce Photo Sync, oficiální mobilní aplikace pro Facebook.

Photo Sync představuje v zásadě snadnou cestu, jak automaticky nahrávat do cloudového úložiště všechny fotografie pořízené v mobilním zařízení. Jenže každá strana má dvě mince a v případě Photo Sync je tou odvrácenou stranou bezpečnost. Automatické nahrávání na Facebook se totiž týká všech fotografií, dokonce i pořízených snímků obrazovky mobilního zařízení. Opravdu jen málokdo chce na cloud nahrávat veškerý svůj obrazový materiál. V případě Photo Sync se tak ovšem děje při každém stisknutí spouště. Takto nahrané soubory sice nejsou primárně určené ke sdílení, ale v případě chyby či cíleného útoku na Facebook je riziko zcizení důvěrných snímků poměrně velké.

Nová aplikace Facebook Moments přistupuje k práci s fotografiemi naprosto odlišným a jednoznačně bezpečnějším způsobem. Aplikace umožňuje přímo na mobilním zařízení třídit fotografie do skupin podle vybraných kritérií včetně místa i času jejich pořízení a přítomnosti určitých osob na snímcích (využívána je technologie rozpoznávání obličejů). Stejně tak se již na mobilním zařízení mohou uživatelé rozhodnout, které snímky budou sdílet a s kým. Rozdíl oproti Photo Sync je naprosto zásadní: všechny tyto činnosti provádí uživatelé, aniž by museli své snímky na Facebook vůbec nahrávat. Ve sdílených facebookových galeriích se pak objeví jen takové fotky, u kterých si to budou uživatelé výslovně přát. Tento přístup je tedy nejen bezpečnější, ale také přirozenější. Proč nahrávat na Facebook obsah, o který se podělit nechceme?

Bezpečnostní výhody budou ještě zřetelnější ve chvíli, kdy si uvědomíme základní funkční přínos této mobilní aplikace, kterým je právě snadné sdílení snímků s vybranou skupinou přátel a známých. Například v případě skupinových fotografií lze jeden společný snímek jednoduše distribuovat přímo do telefonu nebo tabletu všem zachyceným osobám. Už není nutné pořizovat fotografie. Stačí vyfotit jednu fotografii a tu sdílet se všemi přáteli. To stejné platí i pro vytvoření a sdílení alba, které by obsahovalo různé snímky od více fotografů. Žádná rizika plynoucí z chybného zabezpečení cloudu ani žádné zneužití v důsledku zcizení účtu na Facebooku nehrozí.

Aplikace Facebook Moments sice zatím není pro uživatele z České republiky oficiálně dostupná. Je ovšem jen otázkou času, kdy se aplikace uplatní i u nás.

Autor článku, Paul Ducklin, je Senior Security Avisor ve společnosti Sophos, která se zabývá IT bezpečností a ochranou dat. Sophos spravuje e-magazín Naked Security, který čtenářům radí, jak se bezpečně chovat na internetu.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace